Każdy senior, który ukończył 100 lat, ma prawo do świadczenia honorowego. Wysokość tego świadczenia może być jednak różna. Wszystko zależy od tzw. kwoty bazowej, która obowiązuje w dniu setnych urodzin seniora - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Dodatkowa emerytura za wiek
Od 1 marca 2022 r. do końca lutego 2023 r. dla nowych stulatków świadczenie honorowe wynosi 4 944,79 zł brutto, czyli tyle, co aktualna kwota bazowa. Raz przyznana „dodatkowa emerytura” nie ulega zmianie i jest wypłacana do końca życia w tej samej wysokości
Świadczenie wypłacane jest z urzędu, co miesiąc wraz z emeryturą czy rentą. Honorową premię może również otrzymać stulatek, który nie pobiera świadczenia emerytalno-rentowego z ZUS, lub innego organu emerytalnego, ale wówczas niezbędne jest złożenie wniosku w ZUS.
Waloryzacja 2023. Oto wstępne wyliczenia dla świadczeń do 7500 zł
Podwyżki emerytur w 2023 roku. Waloryzacja na zmienionych za...
Świadczenie honorowe. W woj. kujawsko-pomorskim pobiera je 150 osób
Taką wyjątkową premię za wiek z ZUS-u w województwie kujawsko-pomorskim otrzymuje 150 osób. Bydgoski oddział ZUS wypłaca 78 świadczeń dla stulatków, a toruński oddział ZUS - 72. Najstarsza mieszkanka naszego województwa, która otrzymuje z ZUS świadczenie honorowe mieszka w powiecie włocławskim. W marcu tego roku ukończyła 107 lat. Natomiast z terenu działania oddziału ZUS w Bydgoszczy najstarsza seniorka, której ZUS wypłaca premie za wiek ma 105 lat i mieszka w Inowrocławiu.
- ZUS nie jest jedyną instytucją, która dla swoich emerytów i rencistów, którzy ukończyli 100 lat, wypłaca świadczenie honorowe. Oprócz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych takie wypłaty realizowane są również przez KRUS i resortowe zakłady emerytalne: MSWiA i MON.
Świadczenie wypłacane jest z urzędu co miesiąc wraz z dotychczasową pobieraną emeryturą lub rentą począwszy od miesiąca, w którym senior kończy sto lat. Raz przyznana „honorowa emerytura” nie ulega zmianie i jest wypłacana do końca życia w tej samej wysokości równej kwocie bazowej obowiązującej w dniu setnych urodzin – informuje Krystyna Michałek.
Warto wiedzieć: Wyższe emerytury od 2023 roku. Na jakie podwyżki mogą liczyć seniorzy?
Stanisław Szweda wiceminister rodziny i polityki społecznej w niedawnej rozmowie z Polską Agencją Prasową przekazał ważne informacje dla emerytów. Po pierwsze, minimalna emerytura w przyszłym roku powinna przekroczyć 1500 złotych brutto (obecnie wynosi ona 1338,44 zł brutto). Po drugie, minister poinformował, że rząd rozważa w 2023 roku zastosowanie waloryzacji kwotowo-procentowej. To oznacza, że ustalona zostałaby minimalna kwota waloryzacji. Ci, dla których waloryzacja procentowa byłaby korzystniejsza, dostaliby podwyżkę procentową.
W ustawie budżetowej rząd szacuje, że wskaźnik waloryzacji wyniesie rekordowe 113,8 proc. Z rządowych dokumentów można również dowiedzieć się, że minimalna kwota podwyżki ma wynieść 250 złotych brutto (powyżej tej kwoty stosowana będzie już waloryzacja procentowa).
