
W październiku poznaliśmy nowe, ważne informacje na temat waloryzacji emerytur w 2023 roku. Wiadomo, że będzie to najwyższa podwyżka świadczeń od lat, a powodem jest bardzo wysoka inflacja.
Wiemy już, jaki (obecnie szacunkowy) wskaźnik waloryzacji przyjął rząd. Wiadomo również, że zastosowana zostanie waloryzacja kwotowo-procentowa. ● Jaka ma być gwarantowana kwota podwyżki dla niższych świadczeń? ● Jak urosną emerytury, dla których przyjęta zostanie podwyżka procentowa? SPRAWDŹ wyliczenia w galerii ▶▶

Wyliczenia waloryzacji emerytur zaczynamy od kwoty 1338 zł, bo tyle wynosi obecnie minimalna emerytura brutto. Zwracamy jednak uwagę na to, że rząd planuje waloryzację kwotowo-procentową. To oznacza gwarantowaną kwotę waloryzacji, która ma wynieść - według projektu - 250 złotych. Wszystkie emerytury powyżej gwarantowanej sumy będą podwyższane na zasadach procentowych.
W galerii zamieszczamy wyliczenia dla emerytur do 7500 tys. zł

U góry kwota emerytury brutto. Na dole planowana kwota podwyżki przy zastosowaniu wskaźnika waloryzacji na poziomie 113,8 proc. (taki wskaźnik wpisano w projekcie ustawy budżetowej).

W 2023 roku szykuje się rekordowa waloryzacja emerytur i rent. Wynikać ona będzie z bardzo wysokiej inflacji, jaka panuje obecnie w Polsce. Rosnące koszty dotykają w szczególności osoby pobierające najniższe emerytury. Na jakich zasadach odbędzie się podwyżka świadczeń w 2023 roku?