https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Chrystus ma wrócić na wzniesienie

Katarzyna Kaczór
Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy myśli o odbudowie pomnika. Szuka wszelkich informacji o nim. Cenne będą wspomnienia i zdjęcia.

Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy myśli o odbudowie pomnika. Szuka wszelkich informacji o nim. Cenne będą wspomnienia i zdjęcia.

<!** Image 2 align=right alt="Image 89979" sub="Kamienny pomnik Chrystusa stał na skwerze w okolicy dzisiejszej WKU. Inicjatorzy jego odbudowy chcą, by rekonstrukcja stanęła w miejscu, w którym dziś znajduje się upamiętniający przedwojenny monument krzyż / Fot. Dariusz Bloch">Kamienny pomnik Najświętszemu Sercu Pana Jezusa stał od 1932 do 1939 roku na skwerze w okolicy dzisiejszej Wojskowej Komendy Uzupełnień. Nie ma już tego skweru, nie ma też ulicy Mazurskiej, w pobliżu której postać Jezusa ustawiono. Mazurska zniknęła w wyniku powojennej przebudowy placu Poznańskiego.

- Pomnik Najświętszemu Sercu Pana Jezusa - Bydgoszcz Wyzwolona, zaprojektowany przez znamienitych bydgoskich artystów Piotra Trieblera i Teodora Gajewskiego, był wysoki na 6 metrów, figura Chrystusa mierzyła 2 metry, cokół - kolejne 4 metry. Pomnik poświęcił 2 października 1932 roku, po nieszporach z różańcem i popołudniowej procesji z udziałem kilkunastu tysięcy osób, ksiądz kanonik Kazimierz Stepczyński - mówi Jerzy Derenda, prezes TMMB.

<!** reklama>Miejscy społecznicy chcieliby zrekonstruować historyczne miejsce, ale kilkanaście metrów dalej, na początku ulicy Seminaryjnej, bo właśnie tam, na pamiątkę zniszczonej rzeźby Jezusa, bydgoszczanie ustawili krzyż z napisem identycznym, jak na wysadzonym postumencie: „Najświętszemu Sercu Jezusa - Bydgoszcz Wyzwolona”. Pod napisem, na postawie umieszczono trzy daty: 1920 - rok wyzwolenia Bydgoszczy, 1932 - uroczyste ustawienie opisywanego pomnika Jezusa i wreszcie 1990 - moment wbicia w ziemię krzyża.

<!** Image 3 align=right alt="Image 89979" sub="Fot. Archiwum"> - W październiku 1939 roku hitlerowcy wysadzili pomnik - mówi Jerzy Derenda. - Na pewno działo się to w biały dzień, musiał ktoś to widzieć, słyszeć, przecież dawniej plac Poznański miał gęściejszą zabudowę. Nie wierzę, że ludzie nie zauważyli wojskowych działań. Może ktoś zrobił zdjęcia? Czekamy na takie wspomnienia, na pamiątkowe fotografie. Zależy nam na tym, bo zamierzamy odbudować pomnik. Jerzy Derenda wierzy, że odzew będzie, bo ma pozytywne doświadczenia z podobnej akcji. - Gdy pracowałem w gazecie „Nasze Szwederowo” szukaliśmy informacji o zniszczonym krzyżu, który stał u zbiegu ulic Orlej i Skorupki. Okazało się, że jeden z bydgoszczan w swoim domu przechował głowę Chrystusa.

Patrzy na miasto z góry

  • Na informacje o pomniku Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy czeka pod numerem telefonu 052 322 51 96.
  • Kilkadziesiąt razy większa, 32-metrowa postać Chrystusa stoi w brazylijskim Rio de Janeiro. Monument ustawiono na granitowym wzniesieniu Corcovado, na wysokości 710 metrów.
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski