
Objawy Alzheimera - co można zrobić?
Początkowo choroba Alzheimera charakteryzuje się utratą pamięci krótkotrwałej, trudnością ze znalezieniem właściwych słów i zmianami osobowości oraz nastroju. W miarę postępu choroby, stopniowo pogarsza się pamięć długotrwała, umiejętność czytania, rozumowania i komunikacji z innymi ludźmi.
Alzheimer, to choroba bardzo podstępna, bowiem rozwija się przez wiele lat, zanim zaczną pojawiać się jej objawy. Opisujemy je w galerii artykułu. Tam również znajdziesz informacje, co zrobić, jeśli podejrzewasz rozwój Alzheimera.
Takie objawy daje rozwijająca się choroba Alzheimera. Sprawdź, co trzeba zrobić, jeśli zauważysz je u siebie ►

To może oznaczać, że rozwija się choroba Alzheimera
Pierwszymi sygnałami mogą być zmiany w zakresie sprawności intelektualnej, funkcjonowania i zachowania oraz zaburzenia pamięci. Następnie pojawiają się zaburzenia mowy, charakteryzujące się zapominaniem słów, znaczne zaburzenia zachowania i pamięci oraz omamy i urojenia. Kolejne objawy to agresja, znaczne ograniczenia ruchowe, brak kontaktu werbalnego, zaburzenia snu i łaknienia, niekontrolowanie czynności fizjologicznych.
Takie są objawy demencji, które mogą prowadzić do choroby Alzheimera. Sprawdź, co trzeba zrobić, jeśli je zauważysz ►►►

Takie są objawy, które mogą oznaczać demencję (a ta może prowadzić do Alzheimera)
► zaniki pamięci – częste powtarzanie pytań w krótkich odstępach czasu, zapominanie, problemy z przypomnieniem sobie niedawnych wydarzeń
► trudności w wykonywaniu dobrze znanych czynności
► problemy z mową – trudności w odnajdywaniu słów lub ograniczenia w rozumieniu mowy
dezorientacja w czasie i miejscu – np. gubienie się
trudności z koncentracją i podejmowaniem prostych decyzji
► słaba lub obniżona zdolność oceny sytuacji – przy robieniu zakupów, zarządzaniu pieniędzmi, błędy w liczeniu i sprawności umysłowej, trudności z ustaleniem bieżącej daty
► kłopoty ze znajdowaniem rzeczy
► odkładanie rzeczy w niewłaściwe, nietypowe miejsca
zmiany nastroju i zachowaniu – drażliwość, obojętność, apatia, depresja, brak dbałości o osobistą higienę
► trudności w rozumieniu informacji wizualnej i przestrzennej – niewielkie zaburzenia w poruszaniu się i postawie ciała, spowolnienie ruchowe, trudności w rysowaniu, zmiana pola widzenia, drżenie spoczynkowe, sztywność mięśni (zespół parkinsonowski)
► wycofanie się z życia społecznego i zawodowego.
Co zrobić, jeśli podejrzewasz u rozwój choroby Alzheimera? ►►►

Co zrobić, jeśli podejrzewasz u rozwój choroby Alzheimera?
► Piewrszywm krokiem jest wizyta u lekarza rodzinnego (POZ), który skieruje na badania neurologiczne lub psychiatryczne lub wypisze skierowanie do szpitala.
To ważne: Im wcześniej choroba zostanie zdiagnozowana, tym dłużej chory będzie mógł świadomie uczestniczyć w życiu społecznym i rodzinnym. Stąd konieczna jest wielospecjalistyczna ocena pacjenta.
W tym celu przeprowadza się badania u kilku specjalistów:
► wizyta u neuropsychologa – który ocenia ogólny poziom sprawności intelektualnej oraz przebieg poszczególnych procesów poznawczych
► wizyta u neurologa – który rozpoznaje przyczynę narastających zaburzeń procesów poznawczych i wyklucza inne niż alzheimer przyczyny otępienia. Neurolog będzie sprawował opiekę medyczną nad chorym w poradni chorób neurodegeneracyjnych, zaburzeń pamięci (nazwy poradni mogą się różnić)
badanie neuroobrazowe ośrodkowego układu nerwowego poprzez komputerowe badanie tomograficzne lub badanie rezonansem magnetycznym – które wyklucza konkretne przyczyny zaburzeń funkcji poznawczych (np. guz)oraz określa anatomiczną lokalizację nieprawidłowych zmian
► wizyta u psychiatry – który na wczesnym etapie choroby ocenia sprawność chorego na podstawie wywiadu, oceny opiekuna i obserwacji w czasie badania. Psychiatra zajmuje się oceną i leczeniem zaburzeń zachowania, wskazując na mechanizmy ich powstawania. Psychiatra będzie udzielał odpowiedzi na pytania opiekuna i wspomagał go w zorganizowaniu spraw formalnych, związanych z opieką (zaświadczenia lekarskie, skierowania na konsultacje i do szpitala, recepty i informacje o pomocy społecznej).
Co, jeśli zapadnie niekorzystna dla pacjenta diagnoza. Czy można wyleczyć Alzheimera? ►►►