Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chińskie latawce u "žWyczóła"

Hanna Walenczykowska
Hanna Walenczykowska
Do bydgoskiego muzeum dotarły eksponaty prezentujące sztukę Chin. Posłuży też ona dzieciom za inspirację w wakacyjnych warsztatach plastycznych.

Do bydgoskiego muzeum dotarły eksponaty prezentujące sztukę Chin. Posłuży też ona dzieciom za inspirację w wakacyjnych warsztatach plastycznych.

<!** Image 2 align=right alt="Image 41973" sub="Profesor Henryk Brandys prezentuje bajeczny chiński latawiec, jeden z wielu, które znajdą się na wystawie „Kolorowy smok”">W gmachu Muzeum Okręgowego imienia Leona Wyczółkowskiego przy ulicy Gdańskiej trwają przygotowania do ferii - wczoraj rozpoczęto rozwieszanie niezwykłych przedmiotów chińskiej sztuki. Kuratorem wystawy jest profesor Henryk Brandys.

Lampiony i smoki

Wśród 200 eksponatów: obrazów, wycinanek, materiałów, haftów, porcelany, pędzelków stosowanych do kaligrafii oraz przedmiotów wykonanych z laki, drewna i macicy perłowej, na szczególne wyróżnienie zasługują zabawki. Zaprezentowana bowiem zostanie bogata kolekcja lalek, lampionów, latawców, smoków.

- Postanowiliśmy pokazać bydgoszczanom specyficzną sztukę. Tak bardzo inną od naszej, europejskiej - wyjaśnia Iwona Loose, dyrektorka bydgoskiego muzeum im. Leona Wyczółkowskiego. Podkreśla, że tematykę prezentacji wybrano z myślą o najmłodszych widzach. - Co jest bardziej barwne? Co bardziej baśniowe i tajemnicze? Co bardziej żyje w przestrzeni? Poza tym, sztukę chińską charakteryzuje perfekcja wykonania. Każdy przedmiot jest idealny. Nie ma w nich niedoróbek. Takich, jakie zdarzają się w polskiej kulturze ludowej i jej wytworach. A dzieci? Dzieci przecież są niezwykle krytycznymi odbiorcami.

Otwarcie wystawy „Kolorowy smok”, która gości w Bydgoszczy dzięki pomocy Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w Warszawie, odbędzie się już w najbliższą środę.

Ferie w muzeum

Kilka dni później (od 15 stycznia) stanie się ona elementem zajęć plastycznych, które w czasie ferii poprowadzą: Hanna Pleszyńska, Ryszard Mickiewicz, Jarosław Nowak, Michał Wagner. Mogą w nich uczestniczyć osoby w wieku od 6 do 18 lat. A chińskie lampiony, lale i smoki mają inspirować wszystkich, którzy tegoroczne ferie chcą spędzić z „Wyczółem”.

<!** reklama left>- Może, korzystając z obcych wzorów, dzieci same zechcą stworzyć swoje prace - dodaje dyrektor ka bydgoskiego muzeum, Iwona Loose.

Dodajmy, że udział w warsztatach jest bezpłatny - jednak trzeba się na nie zapisać (informacje pod telefonem numer 0 52 585-98-16 lub w sekretariacie muzeum w gmachu przy ulicy Gdańskiej 4).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!