Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcesz zobaczyć, jak żyją ptaki? To możliwe, dzięki kamerom w budce lęgowej przy SP nr 60 w Bydgoszczy

Małgorzata Pieczyńska
Dorota Kowalewska, nauczycielka z SP nr 60, właśnie sypie pokarm dla ptaków. Pomaga jej w tym Jakub Głowski, uczeń klasy III G.
Dorota Kowalewska, nauczycielka z SP nr 60, właśnie sypie pokarm dla ptaków. Pomaga jej w tym Jakub Głowski, uczeń klasy III G. Dariusz Bloch
Szkoła Podstawowa nr 60 na bydgoskich Glinkach bierze udział w międzynarodowym projekcie BirdsOnline. Dzięki temu na drzewie przed placówką jakiś czas temu zamontowano budkę lęgową, a w niej kamery, które umożliwiają podglądanie życia ptaków. Można przypuszczać, że wkrótce wprowadzi się do niej nowy lokator.

- Od kilku dni sikorka bogatka zagląda do środka i chyba szykuje się do założenia gniazda - mówi Dorota Kowalewska, która wspólnie z Patrycją Giętkowską, nauczycielką przyrody w SP nr 60, koordynuje projekt w naszym mieście. - Skąd to wiemy? Chociaż budka z wyglądu nie różni się od wielu tego typu budek lęgowych powieszonych w różnych miejscach, to jej wnętrze ukrywa skomplikowaną aparaturę, m.in,. kamery filmujące w podczerwieni.

- Od wielu miesięcy staramy się zachęcić nowego lokatora do zamieszkania tam - mówi Patrycja Giętkowska. - Zawiesiliśmy słoninę, posmarowaliśmy budkę smalcem. Na drzewie, obok budki, systematycznie uzupełniamy dania specjalne, czyli pokarm dla ptaków. Mamy nadzieję, że zamieszka w niej rodzina sikorek, a wiosną pojawią się jajka, a potem młode ptaki. Chcemy pokazywać dzieciom, jak wygląda życie ptaków, które zazwyczaj nie jest łatwo podejrzeć. Jak ptaki dbają o swoje młode, jak je karmią.

Życie ptaków mogą obserwować nie tylko uczniowie z pobliskiej szkoły, ale każdy, kto wejdzie na stronę projektu na www.birdsonline.cz lub www.ptacionline.cz. - Na mapie trzeba wyszukać Bydgoszcz i wybrać nagrania do obejrzenia - informuje Dorota Kowalewska. - Po wejściu ptaka do budki automatycznie uruchamiają się kamery i nagrywają filmy. Nagrania zostaną później przeanalizowane przez naukowców.

Koordynatorem i pomysłodawcą projektu jest prof. Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. A że jest to projekt międzynarodowy, więc budkę montował Czech Vlastimil Osoba, który nadzoruje projekt od strony technicznej. dodajmy, że to jedyna taka budka w Bydgoszczy podłączona do projektu.

- Mamy nadzieję, że nie tylko nauczyciele w bydgoskich szkołach będą odwiedzali stronę projektu i podglądali wraz z uczniami życie ptaków - mówi Dorota Kowalewska. - Każdy miłośnik przyrody może sprawdzić, co dzieje się w małej budce lęgowej, gdzie zakłada dom ptasia rodzina.

Zobacz również:

W 2017 roku chłopcom częściej nadawano imię Kewin niż Wiesław. Przeglądając bazę można natrafić na bardzo ciekawe imiona żeńskie i męskie, które nadano w Polsce. Część z nich to imiona dawno zapomniane, niektóre są zapożyczone z innych krajów, jeszcze inne to zdrobnienia od często nadawanych. ➤➤➤ Na dalszych stronach zobaczycie wybrane przez nas, najrzadziej nadawane imiona w Polsce w pierwszej połowie 2017 roku. W sprawie niektórych w przeszłości wypowiadała się Rada Języka Polskiego.

Denis, Dżesika, Nadzieja. Rzadkie imiona polskich dzieci [LISTA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!