- Od kilku dni sikorka bogatka zagląda do środka i chyba szykuje się do założenia gniazda - mówi Dorota Kowalewska, która wspólnie z Patrycją Giętkowską, nauczycielką przyrody w SP nr 60, koordynuje projekt w naszym mieście. - Skąd to wiemy? Chociaż budka z wyglądu nie różni się od wielu tego typu budek lęgowych powieszonych w różnych miejscach, to jej wnętrze ukrywa skomplikowaną aparaturę, m.in,. kamery filmujące w podczerwieni.
- Od wielu miesięcy staramy się zachęcić nowego lokatora do zamieszkania tam - mówi Patrycja Giętkowska. - Zawiesiliśmy słoninę, posmarowaliśmy budkę smalcem. Na drzewie, obok budki, systematycznie uzupełniamy dania specjalne, czyli pokarm dla ptaków. Mamy nadzieję, że zamieszka w niej rodzina sikorek, a wiosną pojawią się jajka, a potem młode ptaki. Chcemy pokazywać dzieciom, jak wygląda życie ptaków, które zazwyczaj nie jest łatwo podejrzeć. Jak ptaki dbają o swoje młode, jak je karmią.
Życie ptaków mogą obserwować nie tylko uczniowie z pobliskiej szkoły, ale każdy, kto wejdzie na stronę projektu na www.birdsonline.cz lub www.ptacionline.cz. - Na mapie trzeba wyszukać Bydgoszcz i wybrać nagrania do obejrzenia - informuje Dorota Kowalewska. - Po wejściu ptaka do budki automatycznie uruchamiają się kamery i nagrywają filmy. Nagrania zostaną później przeanalizowane przez naukowców.
Koordynatorem i pomysłodawcą projektu jest prof. Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. A że jest to projekt międzynarodowy, więc budkę montował Czech Vlastimil Osoba, który nadzoruje projekt od strony technicznej. dodajmy, że to jedyna taka budka w Bydgoszczy podłączona do projektu.
- Mamy nadzieję, że nie tylko nauczyciele w bydgoskich szkołach będą odwiedzali stronę projektu i podglądali wraz z uczniami życie ptaków - mówi Dorota Kowalewska. - Każdy miłośnik przyrody może sprawdzić, co dzieje się w małej budce lęgowej, gdzie zakłada dom ptasia rodzina.
Zobacz również:
Denis, Dżesika, Nadzieja. Rzadkie imiona polskich dzieci [LISTA]