Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz czeka na pisklęta. Zobacz, jak przygotowuje im domy - mamy zdjęcia

Ewa Czarnowska-Woźniak
Ewa Czarnowska-Woźniak
W Ogrodzie Botanicznym IHAR pojawiły się wykonane przez pracowników budki lęgowe
W Ogrodzie Botanicznym IHAR pojawiły się wykonane przez pracowników budki lęgowe Fot. Nadesłane/OB IHAR
W Bydgoszczy jest kilkaset budek lęgowych dla ptaków. Zgodnie z prawem, tylko do końca lutego można wykonywać w nich prace pielęgnacyjne. Ptaki mają ogromne znaczenie dla ekosystemu miejskiego.

Zobacz wideo: Batman to jeden z podopiecznych bydgoskiego stowarzyszenia Stukot.

od 16 lat

- Ptaki to sprzymierzeńcy ogrodników, między innymi dlatego, że zjadają dużą ilość owadów, tych szkodliwych dla roślin i ludzi, więc warto im pomagać wieszając budki lęgowe. Dla każdego gatunku musi być inna, różnią się rozmiarem otworu. Teraz jest dobry czas na takie działanie, bo niektóre ptaki już szukają miejsc lęgowych - tłumaczy Jarosław Mikietyński, kierownik Ogrodu Botanicznego należącego do Krajowego Centrum Roślinnych Zasobów Genowych Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin Państwowego Instytutu Badawczego. - Pamiętajmy, że ogrody botaniczne to nie tylko rośliny, ale i spora dawka edukacji przyrodniczej.

Dlatego też na terenie OB IHAR pojawiły się nowe skrzynki lęgowe. Kilka już powstałych jest dziełem rąk pracowników „botanika”, ma ich cyklicznie przybywać.

To Cię może zainteresować

Kilka tygodni wielką akcję przeglądu miejskich skrzynek lęgowych dla ptaków przeprowadził też Urząd Miasta Bydgoszczy. - W Bydgoszczy znajduje się około 600 skrzynek lęgowych dla ptaków, które wymagają corocznego czyszczenia, naprawy, wymiany lub poprawy mocowania. Czyszczenie polega na usunięciu ubiegłorocznych gniazd ptasich lub innych materiałów naniesionych przez zwierzęta – czytamy na stronie ratusza. - Dzięki porządkowaniu skrzynek, eliminujemy pasożyty, które mogłyby atakować pisklęta w kolejnym sezonie. Zapobiegamy także „wypłycaniu” skrzynki lęgowej. Nakładanie się kolejnych gniazd powoduje, że z czasem pisklęta znajdują się na wysokości otworu wlotowego. Tym samym mogą stać się łatwym łupem dla drapieżników.
Z komunikatu zespołu prasowego UMB dowiadujemy się także, że każdy lokator budki „urządza” ją po swojemu. Różne gatunki mają różne preferencje co do materiału z którego wiją gniazdo i jego wielkości. Zwykle (zależnie od gatunku) w gnieździe znajdziemy trawy, liście, mech, sierść, pióra i ziemię. Ptaki wykorzystują także śmieci pozostawione przez ludzi, np. kawki znoszą do gniazd papierki.

UMB w styczniu br. wybrał wykonawcę, który oczyści skrzynki lęgowe dla ptaków oraz około 70 skrzynek dla nietoperzy zlokalizowanych w parkach, lasach komunalnych i innych terenach zieleni miejskiej. W miejsce zniszczonych skrzynek dla ptaków, pojawią się nowe – w sumie 55 sztuk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo