https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Chcą Zachem w kawałkach

Michał Sitarek
Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny rozważa przejęcie części terenów po Zachemie. KPEC i MWiK chcą sieci. Tymczasem budynki już są rozkradane.

<!** Image 3 align=none alt="Image 209916" sub="Złomiarze rozkradają pozostałości po Zachemie
[Fot. Tomasz Czachorowski]">

Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny rozważa przejęcie części terenów po Zachemie. KPEC i MWiK chcą sieci. Tymczasem budynki już są rozkradane.

Skala kradzieży na terenie upadającego Zachemu zaczyna niepokoić bydgoszczan. - Byłem ostatnio w pobliżu wartowni przy ul. Plątnowskiej, która służyła za magazyn. W ciągu 2 tygodni zniknęło z niej wszystko co miało jakąkolwiek wartość. Zerwano nawet dach z blachy powyrywano drzwi. O instalacjach eklektycznych nie wspomnę. <!** reklama>

Możliwość, a nie konieczność

Miastu najbardziej zależy jednak na komunalizacji pustych działek pod rozwój parku oraz sieci wodocigowej i ciepłowniczej - Ewentualne zniknięcie z rynku Zachemu, a następnie otwarcie tych terenów stworzy, w dłuższej perspektywie, szansę na ich ożywienie gospodarcze - mówi prezes BPPT, Andrzej Półgrabski. - Są one położone w atrakcyjnej lokalizacji z punktu widzenia inwestorów. Decyduje o tym przede wszystkim bliskość różnych środków transportu. Podjęliśmy wstępne rozmowy na temat możliwości przejęcia części tego terenu i przyłączenia go do BPPT. Nie oszukujmy się jednak, że dostaniemy te nieruchomości za darmo. Jedną z kluczowych kwestii będzie więc cena. Od 2 lat przygotowujemy się wspólnie z urbanistami do możliwego powiększenia obszaru Parku. W tym celu między innymi Miejska Pracownia Urbanistyczna opracowuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla obszaru pomiędzy ulicami Nowotoruńską - Hutniczą - Chemiczną i Mokrą. Wymagać będzie to jednak uzbrojenia wielu nowych działek. Przejęcie części uzbrojonego terenu Zachemu byłoby więc bardzo atrakcyjne. W związku z tym, iż park ma jeszcze około 100 ha terenów pod inwestycje oraz w perspektywie powiększenia obszaru o wspomniane tereny wokół ul. Chemicznej przejmowanie terenów po Zachemie nie jest dla nas koniecznością lecz możliwością - mówi Andrzej Półgrabski.

KPEC chce sieć

Jednocześnie ratusz prowadzi też rozmowy o przejęciu infrastruktury wodociągowej niezbędnej do funkcjonowania tego obszaru. KPEC z kolei chce dostać sieć ciepłowniczą. Ma to zabezpieczyć dostawy ciepła do pozostałych firm działających na terenie Zachemu.

- Od października ubiegłego roku prowadzone są w tej sprawie rozmowy z przedstawicielami Zachemu. Trudno dziś jednoznacznie przewidzieć ich ostateczne rozstrzygnięcia - zaznacza rzecznik KPEC-u, Tomasz Lewandowski. - Jednocześnie spółka Pro Natura prowadząca budowę spalarni zwróciła się o wydanie warunków przyłączenia inwestycji do miejskiej sieci ciepłowniczej. Wpięcie spalarni do systemu ciepłowniczego wymagać będzie od nas wybudowania ponad 3 km nowoczesnych sieci.

Wraz z budową tej sieci wyremontowany ma zostać także wjazd do BPPT. Drogowcy wejdą na ulicę Glinki dopiero po położeniu ciepłociągu. - Na terenie Parku magistrala przebiegnie w zarezerwowanym wcześniej pasie zieleni, co oznacza że nowe ulice nie będą rozkopywane - zaznacza Andrzej Półgrabski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
Administrator
To jest wątek dotyczący artykułu Chcą Zachem w kawałkach
z
zdubas
~m-9000 napisal(a):
----------------------

> oj wiedzieli niestety:( ,liczy sie kasa ktora wpłynie do nich a nie miejsca pracy takiej firmy z tradycjami jak zachem ,chłopaki kasiore trzepią az miło !!!!Przykre :(

Kasa raczej pojdzie na inwestycje w sodzie po przylaczeniu do pomorskiej strefy ekonomicznej...I ta spolka sie rozwinie...A i o ile pamietam, czesc kasy poszla tez dla zachemowcow jako nadprogramowa odprawa. To tak w kwestii narzekania na rzekome"trzepanie kasiory"...
m
m-9000
oj wiedzieli niestety:( ,liczy sie kasa ktora wpłynie do nich a nie miejsca pracy takiej firmy z tradycjami jak zachem ,chłopaki kasiore trzepią az miło !!!!Przykre :(
m
mikrus
nie sądzę. raczej w tym wypadku nad interpretujesz. 2 lata temu zachem nie był w tak złej formie jak w drugiej połowie 2012. nie byłbym też tak sceptyczny co do samego terenu zachemu. to właśnie dobrze, że infrastrukturę będzie się dało wykorzystać i że są na nią chętni inwestorzy. miejsca pracy to jedno, ale do tego jest szansa na rozwój parku przemysłowo-technologicznego.
9200
Jasno wynika z tresci ze od dwoch lat wladze wiedzialy o upadku firmy. Teraz sie ciesza bo zarobia na dzialkach aby wybudowac nowe firmy z miejscami pracy za 1500zl. W ten sposob zmniesza bezrobocie. Piekne szkoly ukonczyli. Pewnie sami politolodzy. Pierwsze efekty juz sa. Dzis ogloszono liste najbogatszych firm w kraju. W brzydzi nie ma ani jednej. Gratulacje.
"tania" woda
Np. byli szefowie H. Nierebiński, K. Mikołajski, G. Ciemniak?... wszyscy teraz na intratnych stanowiskach , ciepłych POsadkach?
Jeszcze tylko szefa wodociągów to kompletu dołączyć ?
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski