Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Centrum Onkologii chce uruchomić ważny ośrodek i stosować nowatorską terapię leczenia nowotworów głowy i szyi

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
List intencyjny w sprawie powstania nowoczesnego Centrum Terapii Wychwytu Neutronów Borowych w bydgoskim Centrum Onkologii podpisano już w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu.
List intencyjny w sprawie powstania nowoczesnego Centrum Terapii Wychwytu Neutronów Borowych w bydgoskim Centrum Onkologii podpisano już w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu. Mikołaj Kuras dla UMWKP
W Centrum Onkologii w Bydgoszczy ma powstać Centrum Terapii Wychwytu Neutronów Borowych, funkcjonujące w oparciu o najnowocześniejszą na świecie amerykańską technologię. W Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu właśnie podpisano list intencyjny w tej sprawie.

Centrum Terapii Wychwytu Neutronów Borowych to wielka szansa dla chorych cierpiących na szczególnie trudne postaci nowotworów głowy i szyi, w tym nowotwory mózgu.

Nowatorska, nowa w polskich warunkach terapia borowo-neutronowa (BNCT - Boron Neutron Capture Therapy), jest rodzajem radioterapii (rozwinięciem terapii protonowej), której przewaga nad innymi technikami polega na znacznym ograniczeniu negatywnych skutków w tkankach zdrowych.

Podawany specjalną techniką bor trafia wyłącznie do zmienionych chorobowo komórek, a wychwytywanie przez jego cząsteczki promieniowania neutronowego (obojętnego dla ludzkiego organizmu) skutkuje wytworzeniem ultrakrótkiej wiązki promieniowania jonizującego, niszczącego wyłącznie komórki nowotworowe. Dostarczycielem technologii jest amerykańska firma TAE Life Sciences, która jest światowym liderem w tej dziedzinie.

To będzie drugi taki ośrodek w Europie

- Jest to niezwykle ważna, nowoczesna i bezpieczna terapia, która pozwoli chorym na zwiększenie szans przeżycia niż obecnie. Terapia jest na tyle nowatorska, że funkcjonuje w Japonii, Chinach, Stanach Zjednoczonych, powstanie również we Włoszech - mówi prof. dr hab. n. med. Janusz Kowalewski, dyrektor Centrum Onkologii w Bydgoszczy. - Włosi mają już zapewnione finansowanie, my o środki na ten cel się staramy. To duży koszt, bo ok. 20 mln euro. Amerykanie wybrali nasz ośrodek z czego jesteśmy bardzo dumni. Dostarczą, m.in., instalację i aparaturę do podawania boru. Nie chcemy tej szansy przegapić. Wsparcie deklaruje marszałek województwa, ale będziemy też zabiegać o inne źródła finansowania.

Centrum Onkologii w Bydgoszczy ma zatem szansę zostać drugim ośrodkiem w Europie, wykorzystującym tego rodzaju leczenie pacjentów.

- Udział naszego szpitala w tym projekcie jest dużym kredytem zaufania dla regionu, ale też wzmocni nasz rozwój naukowy - zauważa prof. Janusz Kowalewski.

List intencyjny już podpisany w Urzędzie Marszałkowskim

Dr hab. n. med. Maciej Harat, prof. UMK, koordynator Zakładu Neuroonkologii i Radiochirurgii w Centrum Onkologii, wyjaśnia, że przyszłe Centrum Terapii Wychwytu Neutronów Borowych będzie ośrodkiem badawczym i terapeutycznym prowadzącym z najwyższą starannością badania kliniczne, a CO dołączy do elitarnej światowej sieci ośrodków stosujących tego rodzaju terapię. Początkowo będzie ona stosowana w leczeniu najtrudniejszych złośliwych nowotworów mózgu, głowy i szyi, a później także innych nowotworów.

Budowa obiektu, w którym ma powstać ośrodek powinna się zakończyć w 2025 roku, rozpoczęcie pierwszych badań klinicznych planowane jest na wiosnę 2026.

- Chcemy, aby projekt służył zdrowiu mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego. Jest to terapia, nad którą pracujemy i nadal jest rozwijana - stwierdził Robert Hill, dyrektor operacyjny TAE Life Sciences. - Dziękuję marszałkowi województwa i dyrektorowi Centrum Onkologii, że byli otwarci na ten projekt, co dało szanse na jego uruchomienie.

Podpisy pod listem intencyjnym w sprawie uruchomienia centrum złożyli w piątek (16 czerwca) marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki i wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, a ponadto reprezentujący TAE Life Sciences dyrektor Robert Hill, dyrektor CO prof. Janusz Kowalewski oraz wiceprezes Kujawsko-Pomorskiego Centrum Naukowo-Technologicznego im. Jana Czochralskiego Michał Korolko. Rolą tej ostatniej instytucji będzie, m.in., opracowanie preparatu kontrastującego do terapii borowo-neutronowej.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera