CBOS zapytało Polaków, jaki jest ich stosunek do działania Komisji Europejskiej ws. zatwierdzenia polskiego Planu Odbudowy.
49 proc. ankietowanych uważa, że odwlekanie w czasie przez Komisję Europejską zatwierdzenia Krajowego Planu Odbudowy i wypłaty pieniędzy dla Polski z unijnego Funduszu Odbudowy jest niedopuszczalną formą nacisku na polskie władze.
Z kolei 31 proc. badanych aprobuje działania KE w tym zakresie.
Wyborcy KO, Lewicy i Hołowni popierają działania KE
Odwlekanie zatwierdzenia KPO za dopuszczalną formę nacisku na polskie władze uznaje większość zwolenników Koalicji Obywatelskiej – 75 proc. , Lewicy – 71 proc., a także Polski 2050 Szymona Hołowni – 65 proc.
Na drugim biegunie są zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości, z których 83 proc. z dezaprobatą przyjmuje działania KE. Podobne zdanie na ten temat ma 67 proc. wyborców Konfederacji.
Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” (377) przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI),wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI), dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście zapowiednim od CBOS.
Największe afery ostatnich 20 lat: Rywingate, Praca za seks,...
Komisja Europejska nie zaakceptowała dotąd polskiego Krajowego Planu Odbudowy, który ma być podstawą do wypłacenia pieniędzy z unijnego Funduszu Odbudowy. Zwłoka KE ma związek ze zmianami w polskim prawie wprowadzonymi przez PiS oraz ostatnim wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego uznającym prymat polskiego prawa nad prawem unijnym.
Polski rząd podnosi jednak, że dotąd nie otrzymaliśmy żadnej oficjalnej informacji na temat wstrzymania unijnych pieniędzy w związku z sytuacją w polskim prawodawstwie i środki te z pewnością zostaną w najbliższym czasie wypłacone Polsce.
