Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoszczanki w ciąży mogą wykonać badanie KTG w domu. Rusza nowy program profilaktyczny

Jarosław Więcławski
Jarosław Więcławski
Program realizowany będzie do końca 2022 roku.
Program realizowany będzie do końca 2022 roku. pixabay
W Bydgoszczy wprowadzone zostaną przenośne urządzenia do samodzielnego przeprowadzania badań KTG przez kobiety w ciąży. Z bezpłatnej pomocy do końca roku będzie mogło skorzystać 100 bydgoszczanek.

– Bydgoszcz przystępuje do realizacji nowego w naszym mieście programu profilaktycznego dla kobiet w ciąży. Będzie on polegał na wykonywaniu w warunkach domowych badań KTG za pomocą urządzenia telemedycznego – zapowiedziała Iwona Waszkiewicz, zastępczyni prezydenta Bydgoszczy.

Inicjatorem wprowadzenia w mieście programu był radny miejski i ratownik medyczny Szymon Wiłnicki, który wystąpił z pomysłem jego realizacji do prezydenta Bydgoszczy. W czwartek 24 marca podpisano umowę na wykonanie zadania z firmą Carebits. Program będzie kosztował miasto 100 000 zł, a skorzystać z niego będzie mogło 100 mieszkanek Bydgoszczy.

Zalety badań

– Cieszę się, że ten program nabiera życia i że opiece poddane będą wszystkie kobiety, które będą chciały przeżywać ciążę nie w szpitalu, a w domu – stwierdził Szymon Wiłnicki. – Mam nadzieję, że dzięki programowi uda się również wcześniej wykryć wady, które ewentualnie miałyby dzieci, ale także powikłania, które mogą wystąpić w przypadku niedotlenieniu płodu – dodała zastępczyni prezydenta.

Badanie KTG, inaczej kardiotokografia, polega na analizowaniu czynności serca oraz ruchów płodu, a także czynności skurczowej mięśnia macicy. – Takie rozwiązanie wykrywa wiele wad serca na bardzo wczesnym etapie, co pozwala na ingerencję i pomoc. To urządzenie, które w 100% pozwala wyeliminować problemy z niedotlenieniem płodu, czyli w rezultacie z dziecięcym porażeniem mózgowym – tłumaczył Grzegorz Lewandowski, dyrektor handlowy Carebits.

Zdaniem przedstawiciela firmy telemedycyna to przyszłość opieki zdrowotnej. – Urządzenie pozwala na wykonanie badania praktycznie w dowolnym miejscu, gdzie przebywa ciężarna. W bardzo szybkim czasie otrzymuje ona wyniki (równolegle z lekarzem prowadzącym) i szczegółową diagnozę dobrostanu płodu – wytłumaczył. W przypadku wykrycia nieprawidłowości pacjentki będą natychmiastowo kierowane do szpitala.

Jak otrzymać urządzenie?

Nad prawidłowym funkcjonowaniem programu czuwać będzie Biuro ds. Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Bydgoszczy. – Kobiety po 30 tygodniu ciąży będą mogły składać wnioski, które będę znajdowały się na stronie internetowej UMB – poinformowała dyrektor Agnieszka Bańkowska.

Prośbę o przesłanie wniosku na adres e-mail można będzie złożyć również telefonicznie. Po weryfikacji zgłoszenia (czasu ciąży, miejsca zamieszkania), kobiety będą otrzymywały kod dostępu do rejestracji na stronie Carebits, gdzie przejdą dalszą procedurę. Po jej zakończeniu w ciągu kilku dni pod wskazany adres przesłane zostanie do nich urządzenie.

Umowa przewiduje realizację badań w Bydgoszczy do końca 2022 roku. – Miejmy nadzieję, że program będzie realizowany dalej, że się sprawdzi i wszyscy będziemy z niego zadowoleni, a szczególnie bydgoszczanki – przekonuje radny S. Wiłnicki.

Urządzenia do badań od firmy Carebits otrzymają również Ukrainki, które uciekły przed wojną do Bydgoszczy. Będą one dostępne bez limitu, z dodatkowej puli.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera