https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoszczanie potępili "warchołów z Ursusa i Radomia". Kalendarium bydgoskie

Krzysztof Błażejewski
Zobacz, co ważnego i ciekawego wydarzyło się w Bydgoszczy 26 czerwca [kalendarium].

26 czerwca 1657 roku ukończony został rysunek widoku ówczesnej Bydgoszczy autorstwa szwedzkiego oficera Eryka Dahlberga, oparty częściowo na wcześniejszych szkicach, zachowany do dziś. To pierwszy, najwcześniejszy znany nam wizerunek miasta.

26 czerwca 1848 roku parlament Prus zatwierdził projekt budowy linii kolejowej z Krzyża przez Piłę i Bydgoszcz do Tczewa. Trzy lata później do Bydgoszczy przyjechał pierwszy pociąg.

26 czerwca 1890 roku miało miejsce przekształcenie Miejskiego Gimnazjum Realnego w Bydgoszczy, mieszczącego się w budynku przy ul. Grodzkiej, w Królewskie Gimnazjum Realne. Nowym dyrektorem placówki został były nauczyciel szkoły realnej w Rawiczu August Kesseler.

26 czerwca 1910 roku otwarto pierwszą w Bydgoszczy polską Wystawę Rzemiosła i Przemysłu zorganizowaną przez Towarzystwo Przemysłowe mające siedzibę w Domu Polskim przy obecnej ul. Warmińskiego. Do 10 lipca prezentowało się około 100 stoisk, w tym połowa reprezentowała firmy działające w Bydgoszczy.

Bydgoskie schody na starych zdjęciach. Zabieramy Was w krótki spacer! Na fotografiach wykonanych wiele lat temu widać, m.in. schody prowadzące ze Szwederowa i Wzgórza Wolności w kierunku centrum miasta.➤ Więcej fotografii na następnych stronach. ➤11 lat na krótkim filmie. Tak "rośnie" cmentarz przy Wiślanej w Bydgoszczy

Spacer bydgoskimi schodami. Podróż w czasie na starych zdjęciach

26 czerwca 1946 roku odbył się wielki wiec na Starym Rynku związany z kampanią przed referendum ludowym. Do głosowania trzy razy na „tak” wzywali m.in. marszałek Polski, Michał Rola-Żymierski i minister przemysłu, Hilary Minc.

26 czerwca 1954 roku miało miejsce uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego w fundamenty przyszłego gmachu Filharmonii Pomorskiej. Jej budowa zajęła ponad cztery lata.

26 czerwca 1964 roku w muszli koncertowej w parku Ludowym odbył się pierwszy z cyklu letnich koncertów promenadowych Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Wśród wykonawców znalazła się Irena Santor.

26 czerwca 1976 roku na Starym Rynku w Bydgoszczy o godz. 18.30 rozpoczął się wielki wiec poparcia dla polityki Edwarda Gierka i rządu Piotra Jaroszewicza. Uczestnicy stanowczo odcięli się od poczynań „warchołów” z Ursusa i Radomia, potępili też strajkujących pracowników bydgoskiego Stomilu. Jak oszacowało KW PZPR, w wiecu udział wzięło ok. 20 tys. osób.

26 czerwca 1984 roku nastąpiła likwidacja linii tramwajowej na Okole. Od tej pory kursująca ul. Grunwaldzką do ul. Staroszkolnej „piątka” została skierowana na osiedle Leśne.

26 czerwca 2008 roku doktorami honoris causa Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy zostali profesorowie Wojciech Budzyński i Jerzy Sypniewski.

26 czerwca 2014 roku w parku Kazimierza Wielkiego odsłonięta została monumentalna rzeźba - fontanna „Potop”, zrekonstruowana staraniem społecznego komitetu. Oryginał, który stał w tym miejscu od 1906 roku, został zniszczony w 1943 roku.

WIDEO: Prace przy rondzie Kujawskim w Bydgoszczy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka "SE". Kandydaci w bezpośrednich starciach

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Pamiętam ten dzień.Wstrzymali produkcję w zakładach pracy i nieświadomych pracowników popędzili na Stary Rynek żeby

krzyczeli WARCHOŁY.Takie to było parcie dla tow. Wiesława.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski