Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz z ponad 50 proc. w bazie CEEB. Czasu na deklaracje już mało, ratusz otworzył dodatkowy punkt

Justyna Tota
Justyna Tota
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków jest prowadzona, by zlokalizować przestarzałe piece i kotły, czyli tzw. kopciuchy, które zgodnie z obowiązującym prawem, mają zostać zlikwidowane do końca 2023 r. Na dzień 28 czerwca 2022 r. w bazie CEEB Bydgoszcz ma złożonych 55 proc. deklaracji. To w rankingu gmin województwa kujawsko-pomorskiego plasuje nas na 113. pozycji na 144 miejsc. Ostatnie miejsce z wynikiem 35 proc. zajmuje Toruń - gmina miejska
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków jest prowadzona, by zlokalizować przestarzałe piece i kotły, czyli tzw. kopciuchy, które zgodnie z obowiązującym prawem, mają zostać zlikwidowane do końca 2023 r. Na dzień 28 czerwca 2022 r. w bazie CEEB Bydgoszcz ma złożonych 55 proc. deklaracji. To w rankingu gmin województwa kujawsko-pomorskiego plasuje nas na 113. pozycji na 144 miejsc. Ostatnie miejsce z wynikiem 35 proc. zajmuje Toruń - gmina miejska Dariusz Bloch
To już ostatnie dni, by zgłosić sposób ogrzewania domów i budynków niemieszkalnych. Deklaracje są obowiązkowe i trzeba je złożyć do 30 czerwca br. włącznie. Ewidencja jest prowadzona, by zlokalizować tzw. kopciuchy, które powinny zostać zlikwidowane do końca 2023 r. Tymczasem według danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, Bydgoszcz w bazie CEEB obecnie ma 55 proc. wypełnionych deklaracji. Urząd Miasta otworzył dodatkowy punkt ich przyjmowania, ale najprościej zrobić to przez internet.

W bazie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków poziom wypełnienia deklaracji dla Bydgoszczy, według danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, na dzień 28 czerwca 2022 r. wynosi 55 procent (jest to obliczane na podstawie liczba punktów adresowych, dla których została złożona co najmniej jedna deklaracja).

- Są to deklaracje złożone zarówno w wersji papierowej w Urzędzie Miasta Bydgoszczy i wprowadzone do bazy CEEB przez administratora lokalnego, ale również deklaracje składane elektronicznie przez mieszkańców za pomocą udostępnionej przez GUNB strony internetowej - wyjaśnia nam Marta Stachowiak, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Bydgoszczy.

Właścicielom budynków i zarządcom na zgłoszenie sposobu ogrzewania domów i budynków niemieszkalnych czasu nie zostało już wiele, bo trzeba to zrobić do 30 czerwca br. Najprościej deklaracje złożyć przez internet.

W Urzędzie Miasta Bydgoszczy funkcjonuje jednak punkt przyjmowania deklaracji przy ul. Grudziądzkiej 9-15 (budynek C, na 2. piętrze). A od tego tygodnia (poniedziałku, 27 czerwca) ratusz uruchomił także dodatkowy punkt przy ul. Jezuickiej 4a (w łączniku). Oba punkty w najbliższych dniach czynne są:

  • we wtorek (28 czerwca) w godz. 8-18
  • w środę (29 czerwca) w godz. 8-16
  • w czwartek (30 czerwca) w godz. 8-16

- Dodatkowy punkt przyjmowania deklaracji ma za zadanie rozładowanie kolejek, tworzących się przy ul. Grudziądzkiej. Warto jednak pamiętać, że GUNB umożliwił składanie deklaracji elektronicznie bez konieczności wychodzenia z domu. Każdy, kto ma profil zaufany lub e-dowód, może złożyć deklaracje poprzez stronęhttps://ceeb.gov.pl/ - przypomina Marta Stachowiak.

Rzeczniczka bydgoskiego ratusza dodaje, że dziennie różnymi kanałami do urzędu wpływa obecnie średnio ponad 800 deklaracji. Ile z tych dotychczasowych zgłoszeń dotyczy lokali mieszkalny (formularz A), a ile niemieszkalnych (formularz B)?

- Obecnie nie mamy możliwości podania liczby deklaracji z podziałem na A i B. Statystyki będzie można podać dopiero po wprowadzeniu wszystkich deklaracji złożonych w wersji papierowej do systemu GUNB, na co urząd ma 6 miesięcy - odpowiada nam Marta Stachowiak.

Przypominamy, że deklarację musi złożyć każdy właściciel lub zarządca budynku lub lokalu, w którym znajduje się źródło ciepła o mocy do 1 MW. Chodzi zarówno o lokale mieszkalne jak i niemieszkalne. Obowiązek dotyczy też posiadaczy działek rekreacyjnych ROD, którzy zainstalowali w swoich domkach/altankach piece, kominki czy bojlery na wodę. W przypadku nowo powstałego obiektu deklarację należy złożyć w ciągu 14 dni od uruchomienia nowego źródła ogrzewania.

- Niezłożenie deklaracji w wyznaczonym ustawowo terminie grozi karą grzywny w wysokości do 500 zł, która jest wymierzana na zasadach ogólnych Kodeksu postępowań w sprawach o wykroczenia. Jeśli sprawa trafi do sądu grzywna może wzrosnąć do 5000 zł - przypomina Joanna Niedźwiecka, rzecznik prasowy Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.

W jaki sposób można złożyć deklarację?

  • Deklaracje można składać online bezpośrednio w CEEB – https://ceeb.gov.pl/
  • lub w wersji papierowej za pośrednictwem Urzędu Miasta:
    Wydział Zintegrowanego Rozwoju i Środowiska ul. Grudziądzka 9-15, budynek C, pokój 206 (tel.52 58 58 141);
    w dodatkowym punkcie przy ul. Jezuickiej 4a
    bądź drogą pocztową na ten sam adres.
    Szczegóły i druki można znaleźć TUTAJ

W deklaracji wymagane są wyłącznie podstawowe dane:

  1. imię i nazwisko albo nazwa właściciela lub zarządcy budynku lub lokalu oraz adres miejsca zamieszkania lub siedziby;
  2. adres nieruchomości, w obrębie której eksploatowane jest źródło ciepła lub źródło spalania paliw;
  3. informacje o liczbie i rodzaju eksploatowanych w obrębie nieruchomości źródeł ciepła lub źródeł spalania paliw oraz o ich przeznaczeniu i wykorzystywanych w nich paliwach;
  4. numer telefonu właściciela lub zarządcy (opcjonalnie);
  5. adres e-mail (opcjonalnie).
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera