
W Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. Jurasza działa to podobnie.
- Przed wejściem na SOR każdy pacjent przechodzi tzw. pretriage - pomiar temperatury, krótki wywiad pod względem Covid-19 - mówi Marta Laska, rzeczniczka szpitala. - Jeśli istnieje konieczność przyjęcia pacjenta do szpitala, to wykonujemy test PCR. W ostatnich dniach nie odnotowaliśmy znacznego wzrostu przyjęć pacjentów, którzy ulegli wypadkowi na śliskim chodniku, co nie oznacza, że mamy mniej pacjentów. Dziennie takich pacjentów z urazami zgłasza się 20-25.
Na zdjęciu punkt pretriage w szpitalu Biziela, gdzie odbywa się segregacja pacjentów. Stąd kierowani są na SOR.

Tylko w styczniu br. Straż Miejska w Bydgoszczy odnotowała kilkadziesiąt zgłoszeń dotyczących uprzątnięcia nieodśnieżonych chodników.
- Gdy obowiązek uprzątnięcia chodnika ciąży na gminie, to takie sprawy zgłaszamy do Bydgoskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. W styczniu br. mieliśmy 22 takie przypadki - mówi Arkadiusz Bereszyński, rzecznik Straży Miejskiej w Bydgoszczy.

Co w sytuacji, gdy chodniki bezpośrednio przylega do nieruchomości prywatnej?
- Zgodnie z Ustawą o utrzymaniu czystości i porządku na terenie gminy, obowiązek uprzątnięcia i odśnieżenia chodnika ma właściciel posesji lub jej zarządca - mówi Arkadiusz Bereszyński. - Wydajemy wtedy polecenie porządkowe i rekontrola następuje jeszcze tego samego dnia. Jeżeli polecenie porządkowe nie zostanie wykonane, wówczas możemy nałożyć mandat w wysokości 100 zł lub skierować sprawę do sądu. Przypomnę, że zwolnienie z tego obowiązku jest tylko wówczas, gdy na chodniku bezpośrednio przylegającym do nieruchomości dopuszczalny jest płatny postój. W takiej sytuacji to pobierający opłaty jest zobowiązany do uprzątnięcia chodnika.
W styczniu br. Straż Miejska wydała 35 poleceń porządkowych wobec właścicieli posesji prywatnych i zarządców nieruchomości.
- Rekontrole wykazały, że wszyscy dostosowali się do wydanych poleceń - mówi Arkadiusz Bereszyński. - Nie nałożyliśmy więc żadnego mandatu.