https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz pamięta o ofiarach zbrodni katyńskiej. Zdjęcia z niedzielnych obchodów

jt
W niedzielę (18.04.2021 r.) uczczono pamięć pomordowanych Polaków  w 81. rocznicę zbrodni katańskiej. W asyście wojska i harcerzy przedstawiciele Stowarzyszenia Bydgoskie Rodziny Katyńskie oraz delegacje władz wojewódzkich i miejskich po mszy św. złożyli wiązanki kwiatów pod Krzyżem Katyńskim przy kościele Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy.
W niedzielę (18.04.2021 r.) uczczono pamięć pomordowanych Polaków w 81. rocznicę zbrodni katańskiej. W asyście wojska i harcerzy przedstawiciele Stowarzyszenia Bydgoskie Rodziny Katyńskie oraz delegacje władz wojewódzkich i miejskich po mszy św. złożyli wiązanki kwiatów pod Krzyżem Katyńskim przy kościele Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy. Dariusz Bloch
Od mszy świętej w intencji pomordowanych Polaków rozpoczęły się w Bydgoszczy w niedzielę (18 kwietnia 2021 r.) symboliczne obchody 81. rocznicy zbrodni katyńskiej. Po nabożeństwie w Parafii Świętych Polskich Braci Męczenników na bydgoskich Wyżynach przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich, a także Stowarzyszenia Bydgoskie Rodziny Katyńskie złożyli wiązanki kwiatów pod pamiątkowym Krzyżem Katyńskim.

Zobacz wideo: Czarna kamienica przy ulicy Długiej w Bydgoszczy przemalowana

W kwietniu 2021 r. obchodzimy 81. rocznicę zbrodni katyńskiej, podczas której wymordowano m.in. ponad 21 tysięcy oficerów Policji, Wojska Polskiego, Straży Granicznej i Więziennej. Groby pomordowanych Polaków znajdują się na cmentarzach w Katyniu, Charkowie i Miednoje.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej przypada 13 kwietnia, ale w Bydgoszczy tegoroczne symboliczne obchody rocznicy Zbrodni Katyńskiej odbyły się w niedzielę (18 kwietnia). Przed południem w Parafii Świętych Polskich Braci Męczenników została odprawiona msza św. w intencji pomordowanych rodaków.

Uczcili pamięć pomordowanych pod Krzyżem Katyńskim na bydgoskich Wyżynach

Następnie delegacje przedstawicieli władz wojewódzkich i miejskich, a także krewni ofiar oddali hołd pomordowanym, składając wiązanki kwiatów pod pamiątkowym Krzyżem Katyńskim na cmentarzu przy kościele na Wyżynach. Ofiary zbrodni katyńskiej upamiętnia tu kilkadziesiąt tabliczek, znajduje się także szaniec przeniesiony w to miejsce ze Starego Rynku. Cmentarz powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Bydgoskie Rodziny Katyńskie.

Warto dodać, że innym miejscem szczególnej pamięci w naszym województwie jest cmentarz w gminie Książki, gdzie znajdują się trzy symboliczne groby, do których w 1994 roku złożono urny z ziemią pochodzącą z Katynia, Miednoje i Charkowa.

Przypominamy, że do końca kwietnia przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu czynna jest wystawa ,,Zbrodnia Katyńska 1940. Zagłada polskich elit”, przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pozostałe

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski