Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz. Od 19 kwietnia zaczną działać miejskie, masowe punkty szczepień przeciw COVID-19

Hanna Walenczykowska
Hanna Walenczykowska
W CM Gizińscy powstanie samorządowy punkt szczepień przeciw COVID-19.
W CM Gizińscy powstanie samorządowy punkt szczepień przeciw COVID-19. Polska Press
W drugiej połowie kwietnia, w Bydgoszczy, w czasie jednego tygodnia, dodatkowo będzie można zaszczepić pierwszą dawką 18 tysięcy osób. Jeśli dostawy szczepionek nie opóźnią się wszyscy chętni bydgoszczanie będą mogli przyjąć szczepionkę w czasie miesiąca.

Szczepionkę na COVID-19 dostaniemy w pracy? Są nowe informacje!

W poniedziałek (19 kwietnia 2021 roku) w Bydgoszczy rozpoczną się szczepienia przeciw zakażeniu wirusem SARS-CoV-2 w 9 dodatkowych punktach szczepień.

- Zaszczepienie się jest niewątpliwie takim działaniem, które pozwoli nam na powrót do życia sprzed pandemii COVID-19. Program szczepień w naszym kraju umożliwia włączenie się samorządów do organizacji szczepień – mówi Iwona Waszkiewicz, zastępca prezydenta Bydgoszczy.

Rząd, o czym już pisaliśmy, dał samorządom możliwości tworzenia własnych, masowych punktów szczepień.
- Nie jest to zadanie obowiązkowe – podkreśla Iwona Waszkiewicz. - Miasto Bydgoszcz wychodząc na przeciw oczekiwaniom mieszkańców, w trosce o nasze wspólne bezpieczeństwo, zamierza otworzyć dziewięć dodatkowych punktów.

Punkty szczepień zostaną zlokalizowane w różnych częściach Bydgoszczy.

Miasto zakłada, że w ciągu tygodnia, będzie można w nich wykonać ok. 18 tysięcy szczepień.
- Miasto zapewniło logistyczne wsparcie wszystkim podmiotom leczniczym, które podjęły współpracę – zapewnia Iwona Waszkiewicz. - Za to bardzo im dziękujemy. Zwłaszcza, że mieliśmy bardzo mało czasu; zaledwie kilka dni na przygotowanie dodatkowych punktów szczepień.

Miasto Bydgoszcz zabezpieczało i nadal zabezpiecza środki do dezynfekcji, środki ochrony osobistej oraz, tam gdzie jest niezbędne, odpowiednie pomieszczenia, np. w budynkach szkół podstawowych i w Bydgoskim Centrum Targowo Wystawienniczym.

- W Bydgoszczy już teraz funkcjonuje 58 punktów szczepień, które moją możliwość wykonywania 17 tysięcy szczepień tygodniowo. Ten potencjał nie był do tej pory wykorzystywany. Szczepień było bardzo mało z powodu braku dostaw szczepionek przeciw COVID-19 - uważa wiceprezydent Bydgoszczy.

Po uruchomieniu punktów dodatkowych w mieście będzie można podać aż 35 tysięcy dawek szczepionki przeciw COVID-19 tygodniowo.
- Biorąc pod uwagę dorosłych mieszkańców Bydgoszczy, odejmując te osoby, które już przyjęły pierwszą dawkę oraz te, które nie chcą się szczepić, możemy spodziewać się zaszczepienia w ciągu zaledwie czterech tygodni wszystkich chętnych bydgoszczanek i bydgoszczan. Zatem, apeluję do rządzących, aby jak najszybciej dostarczono nam potrzebną liczbę szczepionek. Jesteśmy gotowi i otwarci na uruchomienie kolejnych punktów szczepień o ile będą chętne inne podmioty lecznicze. Wszystko zależy dziś od logistyki. Punkty szczepień; te nowe oraz te już istniejące są gotowe na zaszczepienie bardzo dużej liczby mieszkańców - zapewnia Iwona Waszkiewicz.

Lokalizacja masowych punktów szczepień przeciw COVID-19

Agnieszka Bańkowska, dyrektor Biura do spraw Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Bydgoszczy przedstawia lokalizację nowych punktów szczepień. Na liście są:

  • Wielospecjalistyczny Szpital Miejski, ul. Szpitalna 19 – 1.200 szczepień tygodniowo,
  • Centrum Opieki Leczniczej Atma, ul. Karola Kurpińskiego 5 – 6.000 szczepień tygodniowo,
  • Promedica, ul. Ewy Szelburg-Zarembiny 19 – 3.500 szczepień tygodniowo,
  • Gravita, przy Szkole Podstawowej nr 60, ul. Glinki 117 – 2.500 szczepień w tygodniu,
  • Centrum Medyczne Gizińscy, ul. Leśna 9a – 2.500 szczepień tygodniowo,
  • NZOZ Przychodnia Łomżyńska, ul. Łomżyńska 51 – 1.200 szczepień tygodniowo,
  • Przychodnia Vitamed, ul. Tadeusz Kościuszki 35 – 500 szczepień tygodniowo,
  • Remedium Clinic Centrum Medyczne – Stomatologia, ul. Gdańskiej 80 a – 600 szczepień tygodniowo.

Zapisy do tych punktów mogą odbywać się poprzez:

  1. wymienione podmioty lecznicze,
  2. SMS lub kontakt telefoniczny infolinii 989,
  3. system internetowy indywidualnego konta pacjenta.

- Oprócz masowych punktów szczepień, które uruchomimy w naszym mieście dysponujemy również transportem medycznym – przypomina Agnieszka Bańkowska. - Jest on przeznaczony dla osób z niepełnosprawnościami oraz osób po 70 roku życia, które nie są w stanie samodzielnie dotrzeć do punktu szczepień.

Masowe punkty szczepień - jak informuje portalsamorzadowy.pl - powstają również w innych miastach, m.in. w: Warszawie (13 punktów), Krakowie (minimum 4), Łodzi (4 punkty), Gdańsku, Gliwicach, Jaworznie, Wałbrzychu, Malborku i Opolu. Lista ta codziennie się zmienia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo