Zobacz wideo: Odkrywamy Bydgoszcz. Bartodzieje kiedyś i dziś:

Młyny Rothera są organizatorem weekendowego cyklu wydarzeń pt. „Porozmawiajmy o śmierci”, które - zgodnie z założeniami pomysłodawców - "staną się przestrzenią twórczej ekspresji i wymiany myśli o życiu, śmierci, żałobie i umieraniu. Podczas dyskusji, warsztatów, koncertów i spacerów będziemy zadawać pytania graniczne, słuchać i poszukiwać odpowiedzi, ale też mierzyć się z ich brakiem. Jesteśmy przekonani, że nowe formy debaty o kwestiach ostatecznych są potrzebne, by oswoić naszą skończoność. Zwłaszcza w czasie, gdy śmierć stała się dla wielu z nas bardziej namacalna: podczas pandemii i w czasie wojny".
To Cię może zainteresować
Organizatorzy cyklu, podkreślając świadomość, że śmierć jest kulturowym tabu wskazują chęć przedstawienia różnorodnych sposobów mówienia o tym samym, dlatego do współpracy przy organizacji wydarzenia zaprosili m.in. medyków, pisarzy, muzyków, filozofów i historyków. Szczegółowy program znaleźć można pod adresem: https://www.bydgoszcz.pl/kultura/kalendarium-imprez/wydarzenie/info/2022/11/-/id/25711/
Jedną z atrakcji będzie spacer z przewodnikiem pt. O Parku Sztywnych i innych zmarłych w przestrzeni miasta.
Oryginalną wycieczkę poprowadzi Damian Amon Rączka ze Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu: - Ruszymy śladami bydgoskich cmentarzy i tradycji pogrzebowych. Porozmawiamy o cmentarzu żydowskim na Wzgórzu Dąbrowskiego, cmentarzu na Wzgórzu Świętej Trójcy, cmentarzu w kościele farnym, śmierci obecnej w przestrzeni Starego Rynku, pod Rondem Bernardyńskim oraz o zabawach i tańcach w tzw. Parku Sztywnych.
Zbiórka przed wejściem głównym do Młynów Rothera, od strony ul. Mennica, w niedzielę, 20. bm. o godz. 15. Spacer przewidziany jest na 2,5 godz. Wstęp jest wolny.