PRL w Bydgoszczy. Co się wtedy działo?
Bydgoszcz w czasie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej stała się stolicą województwa pomorskiego (1945-1950) oraz bydgoskiego (od 1950 do 1970 tzw. dużego, a po tych latach do 1999 r. aż do reformy administracyjnej tzw. małego). W latach 60. i 70. XX wieku motorem rozwoju dla Bydgoszczy był przemysł, chociaż w czasach PRL w naszym mieście nie powstał żaden specjalistyczny zakłąd przemysłowy, jak w innych miastach Polski (np. Płock – Petrochemia, Włocławek – Zakłady Azotowe, Toruń – Elana, Świecie – kombinat celulozowy). Warto zauważyć, że historycznie Bydgoszcz była dużym ośrodkiem wojskowym i garnizonowym, co miało niebagatelne znaczenie dla rozwoju miasta. W latach 70. ub. wieku w Bydgoszczy ruszyła budowa największego miejskiego parku - Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku "Myślęcinek". Również w latach 70. rozpoczęto zabudowę największej bydgoskiej dzielnicy - Fordonu nad Wisłą, która przez długie lata nosiła nieformalną nazwę "sypialni Bydgoszczy".
Wielu wraca z sentymentem do tamtych lat...
Pamiętacie Bydgoszcz z czasów PRL? Pierwszomajowe pochody, budujące się osiedla, na ulicach syreny, trabanty, wartburgi, polonezy i fiaty, kolejki do kin "Pomorzanin", "Polonia" i innych, "Ondyna" na Brdzie i Wiśle, tętniące życiem i pełne neonów Aleje 1 Maja (obecnie Gdańska), "Rywal", "Jedynak", księgarnia "Współczesna", "Kaskada" na Starym Rynku, pięć spichrzy nad Brdą (dwa spłonęły w 1960 roku), powstająca Opera Nova (w jej miejscu stał tzw. Rumel, czyli wesołe miasteczko). Było siermiężnie, ale wielu mieszkańców z sentymentem wraca do tamtych lat...
Taka była Bydgoszcz w czasach PRL, czyli od 1945 do 1989 roku. W galerii znajdziesz zdjęcia z tego okresu. Zobacz, zdjęcia i przypomnij sobie, jak miasto wyglądało kiedyś:
