Bydgoszcz/MotoryzacjaZobacz wideo: Bydgoska "drogówka" podsumowała rok 2021. Ponad 16 tys. wystawionych mandatów[video]19225[/video]
Policyjna zasadzka na oszusta
- Kilka dni temu do 91-latka z bydgoskiego Śródmieścia zadzwonił mężczyzna, który przedstawił się jako policjant. Powiedział, że senior uczestniczy w policyjnej akcji, której celem jest zatrzymanie oszusta, chcącego go okraść. Ma więc wyrzucić przez okno mieszkania kopertę z gotówką i innymi cennymi przedmiotami – relacjonuje Lidia Kowalska z bydgoskiej policji.
91-latek o tym telefonie poinformował syna, a on policję. Stróże prawa przygotowali zasadzkę. Do wyrzucenia koperty, w której rzekomo znajdowało się 12 tysięcy złotych i zegarki miało dojść o godzinie 23. W tym czasie w pobliżu budynku czekali już policjanci, którzy obserwowali tę sytuację. W okna wyrzucona została koperta z pociętymi papierami i kiedy znajdujący się na dole mężczyzna chciał ją odebrać, został zatrzymany. Był to 21-latek, u którego znaleziono również działkę amfetaminy.
- Podejrzany o oszustwo został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące. Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności – mówi Lidia Kowalska z bydgoskiej policji.
Policja cały czas apeluję o czujność
Seniorowi i jego rodzinie należą się słowa uznania za czujność. Jednocześnie policjanci cały czasu apelują o ostrożność podczas rozmów z nieznajomymi osobami i przypominają, że policjanci nigdy nie zwracają się z prośbami o przekazanie jakichkolwiek kwot pieniędzy. Tego rodzaju sytuacje są dowodem na to, że ma się do czynienia z oszustami.
Oszustwa „na wnuczka” i „na policjanta”, to przestępstwa, których ofiarami są przeważnie osoby starsze. Metoda działania w takich przypadkach za każdym razem jest bardzo podobna. Najczęściej wyszukują osobę, jej adres i numer telefonu w książce telefonicznej, po czym nawiązują kontakt. Podają się za członka rodziny:
- wnuczka,
- kolegę,
- przyjaciela,
- a ostatnio najczęściej policjanta.
W tym ostatnim przypadku informują najczęściej, że prowadzą akcję przeciwko przestępcom, którzy okradają ludzi z oszczędności ich życia. Do tego prowadzą rozmowę w taki sposób, że osoba pokrzywdzona jest przekonana, że rozmawia z prawdziwym policjantem.
Stróże prawa apelują również do bliskich osób starszych aby zadbali o bezpieczeństwo seniorów:
- poinformowali ich o zagrożeniach,
- opisali przestępcze techniki, z których korzystają oszuści.
- rozmawiali ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o czyhających na nich zagrożeniach ze strony takich osób.
- namawiały osoby starsze, by kontaktowały się z rodziną i pytały o radę.
Jeśli ktokolwiek ma jakiekolwiek wątpliwości zawsze może zadzwonić na policję. 112 to numer alarmowy, pod którym zawsze uzyska się pomoc.
