Zobacz galerię: Bydgoszcz - mapa zagrożeń. Na którym osiedlu jest niebezpiecznie?
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, to interaktywne narzędzie, które pozwala gromadzić policji informacje uzyskiwane od mieszkańców danego miasta lub wsi. Dzięki niemu obywatele mają możliwość wskazania określonych zagrożeń, a policja może je rozpoznawać, namierzać i likwidować. Brzmi dość enigmatycznie. Kiedy jednak wejdziemy na stronę internetową Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa wszystko okazuje się już bardziej klarowne.
Informacje zgłaszane przez mieszkańców prezentowane są w postaci mapy, na którą naniesione są kategorie występujących na konkretnym terenie przestępstw, wykroczeń i zagrożeń. Policja zaznacza, że mapa nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji. W takich przypadkach nadal należy korzystać telefonów alarmowych - 112 i 997. Czemu zatem konkretniej służy mapa?
PRZECZYTAJ:Jakie są najczęstsze zgłoszenia na Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa?
Zgłoszone za jej pośrednictwem informacje i doniesienia policjanci mają obowiązek odczytać w ciągu dwóch dni. W ciągu pięciu dni mundurowi muszą je zweryfikować. Za pośrednictwem mapy możemy śledzić status naszego zgłoszenia. Po umieszczeniu go na mapie pojawia się zielone kółko z symbolem wybranej przez nas kategorii zagrożeń. Kolor zielony oznacza przyjęcie zgłoszenia. Gdy zmieni się w żółty dowiadujemy się, że policja zaczęła je weryfikować. Kolejny stopień – czerwony – oznacza, że zgłoszenie zostało potwierdzone.
Dzięki mapie możemy wskazać policjantom dzikie wysypiska śmieci, niedozwolone miejsca spożywania alkoholu itp. Dostępnych jest 25 kategorii, pod które możemy dopasować nasze zgłoszenie.
Według informacji z 10 października na mapie zagrożeń dla Bydgoszczy jest około 240 zgłoszeń, a w okolicach miasta 70. Jakie zagrożenia występują najczęściej? Szczegóły poniżej.