UKW otworzył na dziennikarstwie dwie nowe specjalności. Pierwsza - „dziennikarstwo sportowe” - to na studia I stopnia, które są propozycją dla tych, którzy interesują się sportem, a jednocześnie chcieliby pracować w redakcjach, łącząc w ten sposób swoje pasje dziennikarskie i sportowe.
Teoria i praktyka
- Bydgoszcz jest miastem sportu, dlatego proponujemy kształcenie w specjalności „dziennikarstwo sportowe” - wyjaśnia dr Radosław Sajna z Katedry Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UKW. - Ofertę kierujemy także do tych studentów, którzy amatorsko uprawiają dziennikarstwo sportowe w internecie.
W programie studiów zaplanowano m.in. zajęcia praktyczne oraz teoretyczne, które pomogą studentom stać się fachowcami, zdolnymi do pracy w redakcjach sportowych różnego typu.
- Na tej specjalności, studenci poznają nie tylko tajniki warsztatu dziennikarza, w tym komentatora sportowego, ale także historię sportu i ruchu olimpijskiego, terminologię sportową, zasady wykorzystania marketingu w sporcie, czy też wykorzystanie nowych mediów do promocji zdrowego trybu życia - zapewnia Małgorzata Jendryczka, rzeczniczka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Ponadto UKW uruchomił studia II stopnia „dziennikarstwo międzynarodowe i nowe media”.
Media nie tylko lokalne
Specjalność „dziennikarstwo międzynarodowe” jest dwujęzyczna. Zajęcia prowadzone będą w języku angielskim i polskim. Studia przygotowują do pracy w lokalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych środkach masowego przekazu, a także w zagranicznych mediach polonijnych (zarówno tradycyjnych, jak i tych działających online).
W trakcie zajęć student będzie uczył się czytać ze zrozumieniem teksty anglojęzyczne oraz rozumieć wypowiedzi ustne w języku angielskim (przekazy telewizyjne i radiowe). Program specjalności przygotuje także studenta do redagowania tekstów politycznych i społecznych (reportaży, sprawozdań) w oparciu o informacje zaczerpane z mediów anglojęzycznych.