Zobacz wideo: Wakacyjne pokazy fontanny multimedialnej przed Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy
Początkowo film pt. „Kwiat paproci” miał być pilotem serialu - pierwszym z trzynastu odcinków, prezentujących baśnie z różnych regionów Polski, według scenariuszy autorstwa prof. Zbigniewa Mikołejki. Zdjęcia nagrywano w większości w Bydgoszczy, gdzie na potrzeby filmowej sceny z Rusałkami w środku hali (udostępnionej przez Moderator Inwestycje) zbudowano jezioro o powierzchni ok. 18x15 m.
Polecamy także
- Dzięki współpracy z Radkiem Zalewskim, który był naszym kierownikiem budowy scenografii, to ogromne jezioro powstało zaledwie w ciągu jednej nocy. Po kilku godzinach zostało zdemontowane, aby ustąpić miejsca kolejnej dekoracji - ogromnemu cmentarzysku - zdradzała nam kulisy produkcji filmowej Marta Filipiak, producentka z grupy Czarny Karzeł.
W filmie bydgoskiej produkcji baśniowy świat pełen efektów specjalnych
Pod koniec 2020 roku grupa Czarny Karzeł w sieci zaprezentowała nawet trailer filmu (zamieściliśmy go powyżej, w galerii zdjęć).
- Próbka, którą Państwo mogli zobaczyć, pokazuje świat, który został wykreowany w filmie. Baśniowy, fantastyczny, pełen efektów specjalnych, zarówno analogowych takich jak animacja 2D, jak i skomplikowanych efektów VFX - mówiła wówczas Marta Filipiak, producentka filmu.
Ostatecznie film ma przekształcić się jednak w pełnometrażową produkcję na podstawie scenariusza napisanego przez Katarzynę Płońską, która do tradycyjnego tekstu legendy dodała nowe wątki, sprawiając, że akcja filmu jest jeszcze bardziej pełna przygód w świecie z pogranicza legend i magii. Już teraz realizatorzy zapowiadają, że polska produkcja będzie dla widzów równie wciągająca co znane filmowe hity jak „Hobbit” czy „Harry Potter”. A my przypominamy, że „Kwiat paproci” doczekał się nawet komiksu stworzonego i wydanego przez grupę Czarnego Karła - o czym pisaliśmy TUTAJ
Zgłoś się mailem, przyjdź na casting do kina Pomorzanin i zagraj w filmie!
I to właśnie do tej pełnometrażowej wersji producenci organizują dwudniowy casting w bydgoskim kinie Pomorzanin przy ul. Gdańskiej 10. Kogo poszukują do filmu?
- Poszukujemy dorosłych panów do ról mocarnych Dzikusów oraz pań do ról mieszkanek baśniowej wioski. Czekamy także na chłopców i dziewczynki, którzy wcielą się w postaci Małych Rozbójników i uroczej siostry głównego bohatera - ogłasza grupa Czarny Karzeł, która w niedzielę (22.08.) i poniedziałek (23.08.) prowadzi casting do filmu „Magiczny Kwiat Paproci”. Uwaga, pamiętajcie, by najpierw zgłosić się, pisząc maila na adres: [email protected].
Zapytaliśmy, ile osób z castingów zagra na planie filmowym i kiedy rozpocznie się kręcenie zdjęć?
- W tym momencie ciężko określić konkretną liczbę osób oraz dokładne terminy dni zdjęciowych. Plan zdjęciowy ogólnie ma się rozpocząć od połowy września i potrwać do końca października - odpowiedział nam Sebastian Kwidziński, który wspólnie z Martą Filipiak jest reżyserem filmu „Magiczny Kwiat Paproci”.
Dodajmy, że producentem filmu jest bydgoska grupa Czarny Karzeł. Koproducentami są: bydgoski Moderator Inwestycje, Fixe Film oraz Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie. Produkcję wsparł Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Casting dzień 1., niedziela (22 sierpnia 2021 r.)
- w godz. 10-14 - casting dla kobiet i mężczyzn od 18. do 20. r. ż. do ról wiejskiej społeczności, bawiącej się w Noc Kupały;
- w godz. 14-18 - producenci czekają na panie i panów w wieku 18-30 lat, którzy mają ponadprzeciętną sprawność fizyczną, atletyczną budowę ciała i nieco dłuższe włosy (lub możliwość ich zapuszczenia). No i muszą umieć gwizdać jak przystało na ostatnich przedstawicieli Ludu Dzikusów. Czy kandydaci do tych ról będą musieli w jakiś sposób zaprezentować swoją ponadprzeciętną sprawność fizyczną? - pytamy.
- Przede wszystkim liczyć się będzie prezencja. Jeśli chodzi o sprawność fizyczną, to powinna ona być na takim poziomie, żeby móc według ustalonej choreografii odegrać sceny walki ze Strzygą (jedną z filmowych postaci). Na castingu kandydaci mogą zostać poproszeni o odegranie kilku scen, np. walki i zagrania scenki aktorskiej - wyjaśnia nam reżyser Sebastian Kwidziński.
Casting dzień 2., poniedziałek (23 sierpnia 2021 r.)
- w godz. 10-13 - szansa dla nastoletnich chłopców (14-16 lat), którzy mogą zagrać rozbójników Maćka i Wacka pod warunkiem, że potrafią bardzo dobrze pływać! Jak nam zdradzono, chodzi o to, żeby młodzi aktorzy potrafili wskoczyć do wody (blisko brzegu) i bezproblemowo poradzili sobie w razie, gdyby okazało się, że nie ma gruntu.
- Na samym planie bezpieczeństwo będzie zapewnione przez profesjonalnym nurków. Umiejętność pływania da większy komfort młodym aktorom. Jednym z wyzwań jest również realizacja tych zdjęć plenerowych w okresie wrzesień - październik - wyjaśnia Sebastian Kwidziński.
- w godz. 13-16 - nabór nastolatek w wieku 14-16 lat do ról grupy wiejskich dziewcząt robiących żadanice (słowiańskie lalki mocy);
- w godz. 16-18 - casting adresowany do dziewczynek 7-10 lat, chcących zagrać siostrę głównego bohatera, Jacka. Dziewczynki powinny charakteryzować się otwartością i wyobraźnią.
- Kandydatki powinny nie bać się kamery (móc spojrzeć w kamerę i zagrać do niej jak do innego aktora). Powinny mieć pewną śmiałość w spojrzeniu na drugiego aktora i zagraniu kilku kwestii. Szczególną wagę przykładamy do umiejętności przekazywania emocji. Rola dziewczynki skupia się w głównej mierze na emocjonalnej, głębokiej relacji z filmowym bratem - Jackiem. Empatia, otwartość, troskliwość i emocjonalność w cenie - podkreśla reżyser Sebastian Kwidziński.
- Uwaga, każdy niepełnoletni uczestnik musi zabrać ze sobą rodzica lub opiekuna prawnego