Bydgoskie sukcesy w portugalskich mistrzostwach Starego Kontynentu

Adrian Kłos (trzeci od lewej) na najwyższym stopniu podium
Adrian Kłos (trzeci od lewej) na najwyższym stopniu podium Nadesłane
Adrian Kłos z Astorii Bydgoszcz i Weronika Marczewska z UKS Kopernik Bydgoszcz z medalami młodzieżowych mistrzostw Europy w kajakarstwie.

Adrian Kłos do trzech medali młodzieżowych mistrzostw świata dołożył jeszcze w portugalskim Motemour -o Velho złoty krążek europejskiego czempionatu. Na podium stanęła też kajakarka Weronika Marczewska z UKS Kopernik Bydgoszcz.

Kłos, podopieczny klubowego szkoleniowca Daniela Kary na początku lipca we włoskim Auronzo startując w trzech konkurencjach zdobył złoty (mikst z Amelią Braun z Zawiszy Bydgoszcz) i dwa srebrne medale (w dwójce i czwórce). W Portugalii nie było w programie mikstów i kanadyjkowych czwórek, w tej sytuacji kanadyjkarz Astorii zgłoszony został wraz z Kacprem Sieradzanem do dwójki na 500 m. Aktualni wicemistrzowie świata (wówczas przegrali o sekundę z dwójką Hiszpanii), tym razem nie dali się wyprzedzić żadnej z osad, choć w przedbiegu zajęli 3. lokatę. Za nimi z ponad sekundową stratą zameldowali się na mecie Hiszpanie (inny skład) i Ukraińcy.

Bardzo udany występ w rywalizacji jedynek na 1000 m zanotowała Marczewska. Kajakarka UKS Kopernik (trener klubowy Wiesław Rakowski), pewnie wygrała przedbieg i od razu awansowała do finału A. W nim dała się wyprzedzić jedynie reprezentantce Węgier, a za nią przypłynęła kajakarka z Niemiec.

Z grupy bydgoskiego szkoleniowca Macieja Juhnke na podium stanęła jeszcze Julia Olszewska, która powtórzyła wynik z MŚ zdobywając brązowy medal.

Tym razem na podium nie udało się stanąć żadnemu z ośmiu startujących w mistrzostwach reprezentantów Zawiszy. Najbliżej były Sandra Ostrowska i Julia Górska, które wraz Marczewską i Olszewską zajęły w K-4 500 m 4. miejsce. Do brązowych medalistek - Niemek zabrakło 0,7 sekundy. Ostrowska w K-1 500 m była piąta. Na tym samym miejscu uplasowała się w C-2 200 m młodzieżowców Braun, młodzieżowiec Juliusz Kitewski w C-1 1000 m oraz juniorka Julia Kończal-Bohn w C-2 500 m. W finale A na 9. pozycji zameldowała się w C-1 500 m Braun i junior Paweł Słowiński w K-4 500 m. Na półfinale w K-2 500 m zakończyła swoją rywalizację Julia Krajewska.

W mistrzostwach startowała też klubowa koleżanka Marczewskiej - juniorka Martyna Jaskólska (11. lokata w K-1 500 m i 4. w półfinale K-1 1000 m,) oraz kajakarka Włókniarza Chełmża, także juniorka Zofia Więcławska (5. w K-2 500 m i 6. w K-4 500 m).

W sumie biało-czerwoni, podobnie jak w Auronzo, zdobyli osiem medali: pięć młodzieżowcy (złoty, trzy srebrne i brązowy) i trzy juniorzy (złoty i dwa brązowe - wszystkie Alex Borucki w jedynce).