Zobacz wideo: Olimpijska Astoria w Bydgoszczy już otwarta
W Bydgoszczy pandemia nie uniemożliwi wiosną uprawiania sportu na świeżym powietrzu. W mieście są 23 Orliki. Mieszkańcy mogą z nich korzystać przez cały tydzień, nieodpłatnie: indywidualnie i w grupach.
Orliki w Bydgoszczy dostępne bezpłatnie przez cały tydzień
Od poniedziałku do piątku obiekty można rezerwować popołudniami i wieczorami. W weekendy orliki dostępne są jeszcze dłużej. Poszczególne harmonogramy i telefony do animatorów można znaleźć na stronie internetowej miasta.
Porządki na miejskich placach zabaw i siłowniach zewnętrznych w Bydgoszczy
Trwają już wiosenne porządki na miejskich placach zabaw i siłowniach zewnętrznych. I tak będzie przez najbliższe tygodnie.
- Do końca marca na wszystkich placach zabaw zostaną przeprowadzone kontrole podstawowe: dokonamy szczegółowej oceny ogólnego poziomu bezpieczeństwa wyposażenia, stanu fundamentów, nawierzchni, skutków wpływu warunków atmosferycznych, śladów rozkładu, korozji, stanu impregnacji elementów drewnianych, połączeń śrubowych, stanu podpór (przy styku z gruntem), a także zmian w poziomie bezpieczeństwa na skutek wykonanych napraw lub wymienionych części składowych - mówi Marta Stachowiak, rzeczniczka ratusza.
Jest co robić, zwłaszcza w dobie pandemii: w mieście mamy ponad 50 placów zabaw, 32 siłownie zewnętrzne i 10 stref do streetworkoutu.
- Podstawowe kontrole obiektów rekreacyjno- sportowych i utrzymywanie na nich porządku prowadzone jest kilka razy w miesiącu. Dodatkowo, w marcu i kwietniu wymienimy piasek we wszystkich piaskownicach. Przy sprzyjających warunkach pogodowych urządzenia zostaną także odmalowane - mówi Marta Stachowiak.
Czy z miejskich placów zabaw można korzystać bezpiecznie?
- Z placów zabaw można bezpiecznie korzystać z uwagi na systematyczne kontrole i oceny stanu technicznego urządzeń, utrzymywanie czystości i porządku na obiektach oraz sprawdzanie stanu technicznego urządzeń i ogrodzeń z częstotliwością cztery razy w miesiącu; bieżące naprawianie ujawnionych usterek - wylicza Marta Stachowiak.
Od początku pandemii użytkowników placów zabaw, siłowni zewnętrznych, orlików obowiązują te same zasady, które mają zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem.
Zasady korzystania z ogólnodostępnych miejsc rekreacji w czasie pandemii:
- z placów zabaw, siłowni zewnętrznych i boisk korzystać mogą wyłącznie osoby bez objawów wskazujących na chorobę zakaźną (należy zrezygnować z pobytu na placu zabaw czy boisku, jeśli objawy wystąpią podczas zabawy);
- opiekunowie powinni pamiętać o zachowaniu dystansu wobec innych osób - co najmniej 2 metry odstępu;
- opiekunowie powinni mieć przy sobie chusteczki lub środki dezynfekujące, by dzieci mogły na bieżąco czyścic ręce;
- o dezynfekcji rąk trzeba pamiętać także po opuszczeniu placu zabaw czy boiska;
- nie zaleca się, by do opieki nad dziećmi w ogólnodostępnym miejscu rekreacji zaangażowane były osoby w wieku senioralnym;
- jeśli dziecko korzysta z własnych zabawek, nie powinno udostępniać ich innym dzieciom, a po zabawie trzeba je zdezynfekować.
Wiosną przybędzie w mieście ogólnodostępnych miejsc rekreacji. W ramach programu BBO powstaną podświetlane tężnie solankowe na Osowej Górze (ul. Wielorybia), Terenach Nadwiślańskich (ul. Hallera), i Wyżynach (ul. Modrakowa, skwer im. gen. Aleksandra Krzyżanowskiego-Wilka). Na osiedlu Nowy Fordon powstanie skatepark (ul. Piwnika Ponuregona) w ramach programu BBO. Z tego samego budżetu sfinansowana będzie wiosną modernizacja obiektu Uczniowskiego Klubu Sportowego przy ul. Smukalskiej 177.
