Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoskie kalendarium "Expressu" - 8 lutego. Zobacz, co ważnego i ciekawego wydarzyło się tego dnia

Krzysztof Błażejewski
Narodowe Archiwum Cyfrowe
Bydgoskie kalendarium "Expressu". Najważniejsze wydarzenia odnotowane 8 lutego w naszym mieście

8 lutego 1846 roku w Srebrnejgórze odbyła się narada z udziałem wyznaczonego na naczelnego wodza przyszłego powstania Ludwika Mierosławskiego i wojskowego komisarza powiatu bydgoskiego Stanisława Sadowskiego poświęcona projektowanemu atakowi wojsk powstańczych na Bydgoszcz, zaplanowanemu na noc z 20 na 21 lutego. Do realizacji tych zamierzeń nie doszło z uwagi na masowe aresztowania przywódców spisku.

8 lutego 1894 roku na posiedzeniu Rady Miasta radni przegłosowali niewielką większością głosów decyzję o wzniesieniu nowego teatru w mieście. Jego budowa trwała ponad dwa lata, otwarcie nastąpiło 3 października 1896 roku. Budynek został spalony w końcu stycznia 1945 roku i rozebrany wiosną 1946.

Zobacz również:

3 stycznia 2008 roku, po 39 latach funkcjonowania, definitywnie zamknięty został budynek „Kaskady” na rogu Starego Rynku i ul. Mostowej. Budynek zakupił znany bydgoski cukiernik Adam Sowa, który po jego rozbiórce zabudował to miejsce w inny sposób, m.in. odtwarzając dawną ulicę Jatki.

Tak zmieniło się miejsce po bydgoskiej Kaskadzie [zdjęcia]

8 lutego 1923 roku zarząd miasta oddał na potrzeby Muzeum Miejskiego przy Starym Rynku budynek po byłej Komunalnej Kasie Oszczędności. Dyrektorem muzeum został ks. Jan Klein, a kustoszem Kazimierz Borucki.

8 lutego 1925 roku w Bydgoszczy odbyło się zebranie mieszkańców miasta - wyznawców prawosławia, głównie uchodźców z Rosji po rewolucji październikowej celem założenia wspólnoty i zorganizowania dla swoich potrzeb cerkwi. W tej sposób powstało Bractwo Prawosławne. W maju tego roku poświęcono cerkiew przy ul. Petersona 4 (dziś ul. Obrońców Bydgoszczy), a w marcu 1932 przeniesiono ją do budynku przy ul. Marszałka Focha 32. Liczebność wyznawców prawosławia w Bydgoszczy wahała się od 300 do 400 osób.

8 lutego 1927 roku wojskowy samolot udający się do Warszawy z bydgoskiego lotniska kierowany przez sierż. pil. Jabłońskiego bezpośrednio po starcie stanął w płomieniach i runął na ziemię. Pilot zginął.

8 lutego 1945 roku na wiecu zorganizowanym z okazji otwarcia pierwszego kina w powojennej Bydgoszczy („Capitol” przy ul. Marcinkowskiego) płomienne przemówienie wygłosiła przybyła do Bydgoszczy przedstawicielka Krajowej Rady Narodowej, Wanda Wasilewska.

8 lutego 1949 roku w nocy zauważono pożar w budynku Państwowego Gimnazjum Fermentacyjnego przy ul. Kujawskiej. W ogniu stanęły cały strych i dach, a gryzący dym wypełnił okolicę, budząc ze snu mieszkańców. Przyczyny pożaru nie udało się ustalić.

8 lutego 1968 roku w salonach wystawowych Biura Wystaw Artystycznych otwarta została wystawa „Armia Radziecka w sztuce współczesnej”.

8 lutego 1976 roku w lokalu przy ul. Niedźwiedzia otwarto kawiarnię „Pod Niedźwiedziem” z 70 miejscami konsumpcyjnymi urządzoną w stylu nazwanym mieszczańskim. Przy wystroju wnętrza pracował m.in. artysta plastyk Jerzy Puciata. Przez wiele lat kawiarnia cieszyła się dużą popularnością wśród bydgoszczan.

8 lutego 1981 roku odbył się w Bydgoszczy wiec rolników zwołany przez działaczy „Solidarności Chłopskiej”, domagających się rejestracji związku. Po mszy w bazylice św. Wincentego a Paulo koncelebrowanej przez biskupa Jana Michalskiego, kilka tysięcy osób przemaszerowało na Stary Rynek, gdzie odśpiewano hymn i złożono kwiaty przez pomnikiem. Po południu w hali „Astorii” odbyło się sympozjum poświęcone ruchowi związkowemu na wsi.

Zobacz również:

Tak bydgoski Dworzec Główny zmieniał się na przestrzeni lat. Oto kilka fotografii z dawniejszych i nie tak odległych czasów.

Bydgoszcz Główna - dawniej i dziś [zobacz zdjęcia]

8 lutego 1993 roku na stanowisko wojewody bydgoskiego premier Hanna Suchocka powołała kandydata zgłoszonego przez Jana Marię Rokitę – Włodzisława Gizińskiego, z zawodu lekarza psychiatrę. Sprawował on tę funkcję do 22 lutego 1994 roku.

8 lutego 1997 roku w Bydgoszczy zarejestrowano 100-tysięczny samochód.

8 lutego 2000 roku w Niemczech zmarł Arnold Rezler, wybitna postać życia muzycznego w Bydgoszczy, dyrygent, założyciel orkiestry bydgoskiej rozgłośni Polskiego Radia w 1945 r., kierownik Pomorskiej Orkiestry Symfonicznej. Odszedł z tego stanowiska w 1950 r., a 5 lat później przeniósł się do Warszawy, gdzie wykładał na Akademii Muzycznej i był dyrygentem w Filharmonii Narodowej.

8 lutego 2012 roku w hali Łuczniczka odbył się lekkoatletyczny mityng Pedros Cup z udziałem wielu gwiazd, w tym kilku mistrzów świata, m.in. Pawła Wojciechowskiego, Tomasza Majewskiego, Christiana Cantwella, Reese Hoffy, Anny Rogowskiej i Jeleny Isinbajewej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!