Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoskie kalendarium "Expressu": 17 listopada

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Narodowe Archiwum Cyfrowe/nac.gov.pl
Zobacz, co ważnego i ciekawego zdarzyło się 17 listopada przed laty

17 listopada 1847 roku w podberlińskim Moabicie dobiegł końca proces 254 spiskowców z zaboru pruskiego oskarżonych o przygotowania do polskiego powstania narodowego. Komisarz na powiat bydgoski Stanisław Sadowski został skazany na ścięcie głowy toporem. Do wykonania wyroku nie doszło, skazańców uwolniły rewolucyjne wydarzenia Wiosny Ludów w Berlinie. Sadowski zamordowany został przez Niemców w Słupach pod Szubinem rok później.

17 listopada 1939 roku w okolicach Świecia doszło do zaaranżowanego wypadku samochodowego, w wyniku którego spłonęła cała dokumentacja bydgoskiej paramilitarnej organizacji Selbstschutz, przez co nie było nigdy możliwości ustalenia rozmiaru zbrodni dokonywanych przez członków tej organizacji. Pod koniec 1939 roku z uwagi na niesubordynację kierownictwa Selbstschutz został rozwiązany.

17 listopada 1960 roku na placu Weyssenhoffa odsłonięta została ufundowana przez Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy i zaprojektowana przez Bronisława Zygfryda Nowickiego tablica upamiętniająca postać Józefa Weyssenhoffa, pisarza, który ostatnie lata swego życia, tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, spędził w naszym mieście.
17 listopada 1963 roku odbyły się pierwsze w historii Bydgoszczy pierwszoligowe derby Pomorza w koszykówce mężczyzn, Zawisza podejmował AZS Toruń w hali Astorii. Bydgoszczanie nieoczekiwanie pokonali „Twarde Pierniki” 65:63! W zwycięskim zespole grali Weigt, Sarbinowski, Górski, Mogiełko, Cisewski, Zamiara, Tomaszewski, Karczewski, Przybysz, Szuman i Zgoda. Po sezonie Zawisza spadł jednak z ligi i już nigdy do niej nie wrócił. W 1971 r. sekcja została rozwiązana i przekazana do Astorii.

17 listopada 1967 roku na zakończenie I bydgoskich juwenaliów studenckich, które trwały od 11 listopada, barwny korowód przebierańców przeszedł ulicami miasta na Stary Rynek, gdzie odbyła się wieczorna zabawa taneczna.

17 listopada 1969 roku dwukrotnie wieczorem w hali „Astorii” wystąpili popularni i znani aktorzy scen stołecznych, m.in. Stanisław Mikulski, Hanna Skarżanka, Bronisław Pawlik oraz piosenkarze Bogdan Łazuka, Wojciech Młynarski i Stenia Kozłowska. Konferansjerkę prowadziła Edyta Wojtczak, spikerka Telewizji Polskiej.

17 listopada 1981 roku w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego otwarto wystawę „Bydgoszcz nieistniejąca”. Zaprezentowano na niej po raz pierwszy wiele fotografii, akwarel, grafik i miedziorytów przedstawiających budowle i krajobrazy Bydgoszczy dziś nieistniejące lub znacząco przekształcone. Wśród prezentowanych prac znalazło się wiele dzieł autorstwa bydgoskich Niemców.
17 listopada 1987 roku w Bydgoszczy zmarł Marian Turwid urodzony jako Kaczmarek, pochodzący z Wrześni literat, artysta malarz, działacz kultury. W Bydgoszczy był nauczycielem rysunku od 1931 roku, później dyrektorem Liceum Plastycznego. Był mężem Zofii Nowickiej, wnuczki dr. Władysława Piórka. Turwid został pochowany na cmentarzu Nowofarnym.

17 listopada 2005 roku odbył się pierwszy po zwycięstwie w konkursie chopinowskim koncert Rafała Blechacza w Bydgoszczy, jednocześnie jego powitanie w mieście. W półgodzinnym recitalu w Filharmonii Pomorskiej Blechacz zagrał utwory Fryderyka Chopina.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!