Kategoria rankingu „Złota Setka Pomorza i Kujaw”, w której najlepszą okazała się BluSoft, obejmuje firmy wrażliwe na potrzeby otoczenia, przede wszystkim lokalnej społeczności. BluSoft to firma z branży IT. Propaguje sport i dlatego zapewnia bezpłatne transmisje z meczów i innych imprez sportowych. Prowadzi też bezpłatne warsztaty dla start-upów i angażuje się w akcje charytatywne.
Dobrze zaszczepieni
W ramach „Złotej Setki” stale wyróżniane są aktywne samorządy lokalne. W tym roku kryterium wyboru był stopień zaszczepienia mieszkańców przeciwko koronawirusowi. Tę kategorię wśród miast prezydenckich wygrała Bydgoszcz (70,2 proc. mieszkańców zaszczepionych dwoma dawkami), nieznacznie wyprzedzając Toruń. W tej samej kategorii Osielsko i Solec Kujawski zajęły natomiast odpowiednio w 2. i 3. miejsce pośród gmin do 20 000 mieszkańców. W Osielsku zaszczepiło się 65,9 proc. mieszkańców, w Solcu Kuj. - 64,2 proc. A najlepszy wśród małych gmin okazał się Radziejów (70,2 proc. zaszczepionych).
Samotna Genderka
Niestety, w gronie biznesowych gigantów (o rocznym obrocie ponad miliard złotych) i bardzo dużych firm (obrót w przedziale 1 mld – 500 mln zł) w pierwszej trójce nie znalazła się ani jedna firma z Bydgoszczy i powiatu bydgoskiego. W kategorii nieco mniejszych firm (obrót w granicach 200 mln – 50 mln zł) zajęła natomiast bydgoska Genderka Sp. z o.o. Jej rodowód sięga 1989 r., kiedy powstał Zakład Produkcyjny w Niwach koło Bydgoszczy. Obecnie Genderka jest jednym z największych producentów styropianu w Polsce. Prowadzi pięć zakładów produkcyjnych (w tym jeden w Rumunii), ma własną flotę ciężarówek do przewozu produktów i laboratorium badawcze.
Bydgoska firma znalazła się także na podium w kategorii „Inwestorzy” – uwzględniającej firmy, które w deklaracjach VAT wykazały największe zakupy środków trwałych, tym samym tworząc miejsca pracy i trwale wiążąc się z regionem. Druga w tym zestawieniu była Rail Capital Partners Sp. z o.o., zajmująca się dzierżawieniem przewoźnikom kolejowych nowoczesnych lokomotyw bez konieczności ponoszenia znacznych wydatków.
Pomagali Ukrainie
Oprócz nagród, w tym roku kapituła „Złotej Setki” przyznała wyróżnienia dla przedsiębiorców i firm „solidarnych z Ukrainą”. Dostrzeżono m.in. Jacka Stielowa, właściciela bydgoskiego CHS Computers, który zorganizował i osobiście poprowadził sześć „Konwojów dobroci” na Ukrainę, dostarczając tam żywność, opatrunki i leki zebrane w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym. Wyróżnienie otrzymał też Paweł Woźniak, szef DPV Logistics w Bydgoszczy. I ten menedżer wraz z pracownikami zaangażowali się w zbiórkę darów dla Ukrainy, udostępniali firmowe ciężarówki do transportu, organizowali mieszkania dla uchodźców i przewozili ich z granicy w głąb Polski.
Wyróżnieni przez dziennikarzy
Tradycyjne wyróżnienia dziennikarzy „Gazety Pomorskiej”, oceniających aktywność firm na lokalnych rynku, w tym roku trafiły m.in. do firmy spedycyjnej Envio Group Sp z o.o., Sp.k. z Bydgoszczy, Les Higiena z Solca Kujawskiego (sprzedaż środków czystości, ale też właścicielka prężnie rozwijającego się klubu Fabryka Lloyda w Bydgoszczy i organizatorka Kayakmanii), a także Abramczyk Sp. z o.o. - lidera na rynku mrożonych firm i owoców morza, którego właściciele sponsorują bydgoski sport: żużel w Polonii i koszykówkę w Astorii.
