Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoskie Autografy 2021. Mistrzyni olimpijska, muzyk i lekarz - to oni odsłonili swoje podpisy na ul. Długiej

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Prof. Mariusz Wysocki, prof. Piotr Salaber oraz Iga Baumgart-Witan
Prof. Mariusz Wysocki, prof. Piotr Salaber oraz Iga Baumgart-Witan Dariusz Bloch
Bydgoska Aleja Autografów na ul. Długiej powiększyła się o kolejne trzy podpisy. W sobotę (27 listopada) w samo południe odsłonili je znakomita lekkoatletka Iga Baumgart-Witan, ceniony kompozytor prof. Piotr Salaber i wspaniały lekarz prof. Mariusz Wysocki.

Zobacz wideo: Zimowe atrakcje Bydgoszczy w sezonie 2021/2022.

To wyjątkowe osoby, które swoją działalnością i pracą od lat rozsławiają Bydgoszcz na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej. Są świetnymi ambasadorami naszego miasta w świecie, stąd kapituła honorowa Bydgoskich Autografów postanowiła ich w ten wyjątkowy sposób wyróżnić. W tym roku mieszkańcy zgłosili 32 kandydatury.

- Czuję się zaszczycona, bo ten autograf już na zawsze tu zostanie - mówi Iga Baumgart-Witan, lekkoatletka BKS Bydgoszcz, dwukrotna medalistka olimpijska z Tokio 2020 (złoto w sztafecie mieszanej 4x400m i srebro 4x400 m) oraz medalistka mistrzostw świata i Europy (sztafeta 4x400m) i wielokrotna indywidualna medalistka mistrzostw Polski w biegu na 400 m.

Już samą nominację sportsmenka - rodowita bydgoszczanka - przyjęła z dumą, ale i zaskoczeniem. - Ja jestem tylko dziewczyną, która szybko biega, a tu takie wyróżnienie. Wiem jak znakomite osobistości złożyły już w poprzednich latach tu swoje podpisy, a na dodatek odsłaniam ten autograf razem z prof. Wysockim i prof. Salaberem. To jest wielka sprawa - mówi Iga Baumgart-Witan.

Prof. Piotr Salaber: Bydgoszcz to miasto mojego wyboru

Zaszczycony czuł się też Piotr Salaber - profesor bydgoskiej Akademii Muzycznej, od 1997 r. członek Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, który koncertował na całym świecie, m.in., w Niemczech, Szwecji, USA i Kanadzie. To także autor muzyki do blisko 100 spektakli teatralnych, piosenek, programów radiowych i telewizyjnych, trzech filmów kinowych i dwóch seriali TV.

- Tę nominację przyjąłem z wielką satysfakcją, ale też pokorą, bo w Bydgoskiej Alei Autografów są naprawdę wielkie nazwiska - mówi prof. dr hab. Piotr Salaber. - Urodziłem się we Wrocławiu, rodzina mojej mamy pochodzi z Warszawy, a taty właśnie stąd. Bydgoszcz to było i jest miasto mojego wyboru. Tu uczęszczałem do I LO i studiowałem na Akademii Muzycznej.

Na uroczystości odsłonięcia autografu prof. Salaberowi towarzyszyła rodzina, w tym 5-letnia wnuczka Martynka. - Jak dorośnie, będzie mogła opowiadać wszystkim, w jakim to ważnym wydarzeniu uczestniczyła - podkreśla prof. Piotr Salaber. - Rok 2020 z uwagi na pandemię był szczególnie trudny dla środowiska artystycznego. Intuicja podpowiadała mi, że ten kolejny rok musi być już tylko lepszy dla mnie. I tak też się stało. W 2021 r. były w moim życiu trzy ważne wydarzenia. Uzyskałem nominację profesorską, w I LO odsłoniłem salę mojego imienia, a teraz odsłaniam autograf na ul. Długiej. Jestem bardzo szczęśliwy.

Prof. Mariusz Wysocki: - Ta nagroda to docenienie wszystkich pediatrów z naszej kliniki

Autograf odsłonił także prof. dr hab. nauk med. Mariusz Wysocki, kierownik Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Collegium Medicum UMK. Twórca jedynego w Polsce północnej ośrodka przeszczepu szpiku kostnego dla dzieci. To także promotor i recenzent licznych prac doktoranckich i rozpraw habilitacyjnych. Pełni funkcję konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej. Do Bydgoszczy przybył w 1975 r., gdy tworzyły się podwaliny Akademii Medycznej.

- Najpierw był szok i zdziwienie, że dołączam do tak zacnego grona, ale też radość. To wyróżnienie traktuję nie tylko jako docenienie mnie i mojej pracy, ale przede wszystkim docenienie całego grona lekarzy pediatrów, którzy zajmują się leczeniem dzieci w naszej klinice - mówi prof. Mariusz Wysocki. - Udało nam się w mieście nad Brdą stworzyć ośrodek zajmujący się chorobami rzadkimi u dzieci, nowotworami czy immunologią kliniczną. Dziś mamy w klinice dwóch konsultantów krajowych i trzech wojewódzkich. To świadczy o potencjale i to jest miarą sukcesu. Teraz w Bydgoszczy leczą się dzieci z całej Polski.

Przypomnijmy, że pierwsze tablice z autografami na ul. Długiej zostały odsłonięte w 2007 r. Pierwsi mieli je w Bydgoszczy: Irena Szewińska, Jerzy Hoffman, Adam Sowa, Rafał Blechacz i Zbigniew Boniek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo