Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoski zamek znów przeszedł do historii. Brak pieniędzy

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Na razie miłośnikom historii  miasta pozostaje do podziwiania  jedynie makieta zamku bydgoskiego.
Na razie miłośnikom historii miasta pozostaje do podziwiania jedynie makieta zamku bydgoskiego. Arkadiusz Wojtasiewicz
Tylko potężny zastrzyk pieniędzy mógłby wskrzesić ideę odbudowy Zamku Bydgoskiego. Tych nie ma ani samorząd, ani jak się wydaje - ministerstwo.

Na środowej sesji prezydent Rafał Bruski wyraził niemałe zdziwienie gdy okazało się, że wśród licznych poprawek do budżetu nie znalazła się żadna, która gwarantowałaby jakiekolwiek pieniądze na przygotowanie chociażby koncepcji budowy Zamku Bydgoskiego.

- Na ten cel miały zostać przyznane pieniądze z ministerialnego programu odbudowy zamków kazimierzowskich - mówił prezydent na sesji Rady Miasta Bydgoszczy. - Nie znam jednak żadnego samorządu, który otrzymałby jakiekolwiek środki na podobne prace.

Czy to oznacza, że idea odbudowy Zamku Bydgoskiego zanim w ogóle wykiełkowała w jakiś poważniejszy plan legła w gruzach?

Potrzebna jest zgoda
- Bez wsparcia prezydenta pomysł odbudowy zamku nie pójdzie naprzód. Z analizy, która wykonywali studenci MBA Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu wynika, że idea jest warta zainteresowania, ale do jej skutecznego przeprowadzenia potrzebne jest porozumienie wszystkich zainteresowanych - podkreśla Jarosław Wenderlich, radny Rady Miasta Bydgoszczy. - Ostatnie, co się przysłuży pomysłowi, to nadawanie mu barw partyjnych. Między innymi dlatego wniosek o rozpoczęcie analiz w tej sprawie składaliśmy wraz Z Szymonem Rogiem, nie jako klub Prawa i Sprawiedliwości, tylko jako radni.

Za odbudową zamku jest również Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz, jasno w tej sprawie wyraził się również prezes Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy Jerzy Derenda.

Zobacz również:

Zima przełomu lat 1978/1979 była wyjątkowo śnieżna. Od godzin nocnych z 29 na 30 grudnia rozpoczął się napływ mroźnej masy powietrza z północy, co spowodowało, że występujące wówczas opady deszczu zaczęły stopniowo przechodzić w opady śniegu z deszczem i śniegu oraz nasilać się. Tego Sylwestra Polacy zapamiętali na zawsze...Opadom towarzyszył silny wiatr, powodujący szybkie tworzenie się zasp. Chłodny front atmosferyczny przemieszczał się stopniowo na południe, a śnieżyce i gwałtowny spadek temperatury z wartości dodatnich do kilkunastu stopni poniżej zera obejmowały kolejne części kraju.Od 1 stycznia 1979 roku cały kraj był już sparaliżowany przez zaspy i kilkunastostopniowy mróz. Wiele osób, które miały zamiar wybrać się na zabawę sylwestrową musiało pozostać w domu. Ci, którzy dotarli, wracali wyjątkowo długo... ➤➤ Więcej zdjęć na następnych stronach ➤➤ Zdjęcia pochodzą z Narodowego Archiwum Cyfrowego. Więcej na następnych stronach.Warto wiedzieć:Rekordowo wysoką pokrywę śnieżną odnotowano: w Suwałkach (84 cm, 16 lutego), Łodzi (78 cm, 2 lutego), Warszawie (70 cm, 31 stycznia), Chojnicach (60 cm, 19 lutego), Szczecinie (53 cm, 19 lutego), Kole (46 cm, 26 lutego), Kielcach (39 cm, 2 lutego) i Poznaniu (29 cm, 20 lutego).(sier, Wikipedia)11 lat na krótkim filmie. Tak "rośnie" cmentarz przy Wiślanej w Bydgoszczy

Tego Sylwestra zapamiętali wszyscy. Zima stulecia 1978/79 r. [zdjęcia]

Pamięć o historii
- Warto przypomnieć, że to prof. Jacek Woźny, rektor UKW ponownie ożywił dyskusję w tej sprawie proponując, by idea odbudowy zamku przyświecała organizacji uroczystości z okazji 100-lecia odzyskania przez Bydgoszcz niepodległości - przypomina Jarosław Wenderlich.

- Nawet odbudowa czy budowa narożnika zamku jest ważna dla zachowania pamięci o jego istnieniu - podkreślał na łamach Gazety Pomorskiej Piotr Cyprys, prezes SMB. - Jest jakaś dziwna i zła atmosfera wokół odbudowy pamiątek historii Bydgoszczy. Może dlatego, że mało osób ją zna a wiedzę czerpie z dziwnych źródeł. Większość miast w Polsce uporała się z odbudową czy budową już dawno, a u nas jest gdybanie i nie bo nie, bo atrapa.

TMMB zauważa z kolei, że „istnieje liczny zasób źródeł kartograficznych z XVII, XVIII i XIX wieku, które ukazują zarówno lokalizację zamku, jak i jego narys (rzut). Z tego samego okresu pochodzi pokaźny zbiór rysunków, obrazów i litografii na których uwidoczniono elementy jego architektury”.

Są ważniejsze sprawy
- Wygląda na to, że pomysłodawcy już się wycofali z projektu odbudowy bydgoskiego zamku - w tym roku już go nie zgłosili. Poza tym nie wiemy nawet do końca jak ten zamek, który mielibyśmy odbudować, wyglądał - uważa prezydent Rafał Bruski. - Pojawiały się też zapowiedzi polityków PiS, że na odbudowę zamków kazimierzowskich będą pieniądze z budżetu państwa. Dziś już o tym nie słychać. Miasto realizuje szereg inwestycji, jest wiele zadań, o których myślimy i planujemy. Nie ma wśród nich odbudowy Zamku Bydgoskiego.

Wideo: Smaki Kujaw i Pomorza odcinek 17

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera