Milionowym użytkownikiem okazał się Wojciech Hertmanowski. 21 listopada o godz. 12.45 wypożyczył rower nieopodal swojego miejsca pracy, aby pojechać nim do domu. Wczoraj w ratuszu w nagrodę odebrał voucher o wartości tysiąca złotych.
- Z roweru aglomeracyjnego korzystam od kilku miesięcy; Dojeżdżam nim codziennie do pracy i z powrotem - stwierdził. - W poprzednim mieszkaniu nie mieliśmy zbyt wiele miejsca na przechowywanie własnych rowerów, dlatego zaczęliśmy korzystać z BRA. Jak się okazuje, to była doskonała decyzja. Infrastruktura dla rowerzystów w mojej ocenie jest dobra, ale na pewno warto ją rozwijać – dodał.
Dwa tysiące razy
We wczorajszym spotkaniu miłośników BRA z prezydentem Rafałem Bruskim uczestniczył również inny bydgoszczanin - Sylwester Włoch, który od kwietnia 2015 roku, czyli od początku funkcjonowania systemu rowerowego w Bydgoszczy, skorzystał z niego aż 2009 razy.
Trzecie miejsce w Polsce
– Rower aglomeracyjny ma same zalety – podkreślał. – To ekologiczny i ekonomiczny środek transportu. Korzystanie z niego nie wiążę się z dużymi wydatkami, tak jak zakup własnego roweru. Nie trzeba mieć miejsca na przechowywanie w domu, ani nie ma konieczności zamartwiania się, co z nim zrobić, kiedy już się dotrze do celu. Sam korzystam z roweru aglomeracyjnego często, ale w zasadzie głównie do celów rekreacyjnych. Lubię w weekend pozwiedzać na dwóch kółkach np. Myślęcinek. W czasie takiej wycieczki przejeżdżam średnio kilkadziesiąt kilometrów. Najmłodszemu, 12-letniemu synowi też założyłem konto, aby mi towarzyszył w rowerowych wycieczkach – mówił rekordzista.
Dalsze inwestycje w BRA obiecał prezydent miasta, stwierdzając: - Przy kolejnym przetargu na system BRA z pewnością uwzględnimy rozszerzenie sieci stacji o Fordon. Rower miejski w Bydgoszczy został bardzo entuzjastycznie przyjęty, dlatego chcemy go rozwijać, jednocześnie rozbudowując infrastrukturę drogową dedykowaną jednośladom. Jedna z najdłuższych ścieżek powstanie w najbliższych dwóch latach w ramach rozbudowy ul. Grunwaldzkiej, co z pewnością ucieszy rowerzystów z Osowej Góry.
- Na sukces BRA złożyło się 585 395 wypożyczeń w roku 2015 i 415 000 w obecnym. Na ten moment odnotowano już 418 103 – podkreśla Diana Borowiecka z firmy BikeU - operatora obsługującego bydgoski rower miejski. - Skala wypożyczeń w dwóch pierwszych sezonach do liczby mieszkańców miasta plasuje Bydgoszcz w pierwszej trójce miast w Polsce pod względem popularności tego środka transportu.
Do 1 marca 2017
Bydgoskim rowerem po raz ostatni można przejechać się w środę, 30 listopada. Potem jednoślady znikną ze stacji, żeby powrócić po przeglądach technicznych i niezbędnej konserwacji na początku marca 2017.
Pierwotnie stacje BRA były położone jedynie w miejscach umożliwiających korzystanie z systemu jak największej liczbie mieszkańców - czyli w centrum Bydgoszczy, w pobliżu węzłów przesiadkowych i przystanków. Z uwagi na zakończenie budowy i uruchomienie nowej linii tramwajowej do Fordonu wraz z nowym węzłem przesiadkowym Bydgoszcz Wschód – przesunięto zostanie stacja BRA funkcjonująca przy pętli tramwajowej Wyścigowa. Powiększono też stację przy ul. Skandynawskiej.