Od kilku dni w mieście trwa montaż wesołego miasteczka i innych jarmarkowych atrakcji. Na placu Teatralnym stoi już np. koło młyńskie. Jak podkreśla ratusz, Bydgoski Jarmark Świąteczny jest wyjątkowy, ponieważ to jedyny w Polsce jarmark świąteczny zlokalizowany na moście.
- Każdy nasz kolejny jarmark jest większy od poprzedniego i to cieszy - mówi Michał Sztybel, zastępca prezydenta Bydgoszczy. - W tym roku będzie ponad 60 wystawców i sporo atrakcji. Świąteczne iluminacje przygotuje Blachere Polska. To firma, która wcześniej przekazała na rzecz miasta napis "Bydgoszcz".
Prace nad przygotowaniem jarmarku rozpoczęły się już latem br.
W tym roku jarmark potrwa 35 dni (do 22 grudnia). Tegoroczna edycja będzie już piątą z rzędu. Pierwsza odbywała się tylko na Moście Staromiejskim, ale od tego czasu jarmark bardzo się rozrósł się. W tym roku atrakcje pojawią się także na placu Teatralnym, ul. Mostowej i Starym Rynku.
- Dokładamy wszelkich starań, aby oferta handlowa i usługowa była na najwyższym poziomie. Zależy nam, by ten jarmark równał się z najlepszymi jarmarkami w Polsce - mówi Łukasz Krupa, dyrektor Biura Promocji Miasta i Współpracy z Zagranicą. - Całość przedsięwzięcia koordynuje nasze biuro, ale w organizację włączyło się wiele wydziałów i jednostek Miasta. Partnerem organizacyjnym od początku jest LPKiW w Myślęcinku. W przygotowania zaangażowali się, m.in., ZDMiKP, Wydział Gospodarki Komunalnej UM Bydgoszczy czy plastyk miejski. Wszystkim za to dziękuję.
Prace nad przygotowaniem jarmarku rozpoczęły się już latem, bo to duże wyzwanie logistyczne.
- Jarmark wystartuje 18 listopada. Od godz. 13 wszystkie domki i stoiska będą już otwarte - mówi Łukasz Krupa. - Oficjalne otwarcie odbędzie się tego samego dnia o godz. 16.30 symbolicznym rozświetleniem choinki i iluminacji świetlnych na Starym Rynku i w obrębie jarmarku. Zapraszamy na ten moment mieszkańców.
Wielkie otwarcie jarmarku i moc atrakcji dla uczestników
Wzorem ubiegłego roku będzie wiele atrakcji dla najmłodszych i nie tylko.
- Już powstaje zimowe wesołe miasteczko. Na Starym Rynku będzie, m.in., historyczna karuzela wenecka, która zjeździła całą Europę - mówi Łukasz Krupa. - Poza tym będą np. fotobudka, rollercoaster, koło młyńskie. Przygotowywana jest szeroka oferta rękodzieła, ozdób świątecznych i bogata oferta gastronomiczna. Nie zabraknie, oczywiście, produktów regionalnych. Na jarmark przyjadą do nas goście z Zakopanego, ale też z Holandii i Niemiec.
Ponadto w czasie jarmarku planowanych jest wiele innych atrakcji.
- W mikołajki dla dzieci zorganizujemy spotkanie ze Świętym Mikołajem i szczudlarzami. Rozlosujemy upominki przekazane przez naszych partnerów i wystawców - mówi Łukasz Krupa. - Nie zabraknie muzyki na żywo, która buduje wyjątkowy, magiczny klimat. Do współpracy zapraszamy lokalnych artystów, ale również wydział muzyczny UKW i studentów Akademii Muzycznej. Nowością będą grupowe bilety na jarmark (powyżej 10 osób), które będą miały specjalną ofertę cenową. To może być oferta zarówno dla szkół, jak i zakładów pracy.
W ubiegłym roku Koło Naukowe Europrojekt działające przy Wydziale Zarządzania Politechniki Bydgoskiej przeprowadziło w czasie jarmarku badania satysfakcji klienta.
- Badano opinie uczestników zarówno w weekendy, jak i w tygodniu - mówi Łukasz Krupa. - Pytano np. na co zwracają uwagę, czy czują się bezpiecznie, jaka oferta powinna zostać rozszerzona. Przeanalizowano też strukturę samych uczestników. Wiemy, że połowa z nich to są goście z naszego województwa, a 10 proc. to osoby spoza regionu. Wnioski z tego raportu wzięliśmy pod uwagę organizując tegoroczny jarmark.
Bydgoski Jarmark Świąteczny ma być czynny od niedzieli do czwartku w godz. 13-20, w piątki i soboty w godz. 13-21.
Zobacz wideo: UKW w Bydgoszczy zakupił defibrylator AED. Ten sprzęt ratuje życie
