Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoski gastronomik uruchomił wirtualny Poradnik maturzysty. Co się w nim znajduje?

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
"Poradnik maturzysty" prowadzą na stronie internetowej Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich dwie nauczycielki ze szkolnej biblioteki Małgorzata Grynienko (z lewej) i Ewa Karulska.
"Poradnik maturzysty" prowadzą na stronie internetowej Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich dwie nauczycielki ze szkolnej biblioteki Małgorzata Grynienko (z lewej) i Ewa Karulska. Arkadiusz Wojtasiewicz
Nauczycielki Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Bydgoszczy postanowiły wesprzeć uczniów w przygotowaniach do matury i na stronie internetowej szkoły stworzyły "Poradnik maturzysty". Zamieszczają tam wiele cennych wskazówek, rad i przykładów.

Zobacz wideo: Tak znikał wiadukt przy Wojska Polskiego w Bydgoszczy.

od 16 lat

Pomysł zrodził się jeszcze w ubiegłym roku... z potrzeby chwili.

- Młodzież uczyła się wtedy przez dłuższy czas zdalnie - mówi Małgorzata Grynienko, nauczycielka biblioteki. - Maturzyści nie mieli okazji zaglądać do szkolnej biblioteki, więc postanowiłyśmy coś zrobić, by wesprzeć ich w przygotowaniach do egzaminu dojrzałości.

Pani Małgorzata wspólnie z drugą nauczycielką biblioteki Ewą Karulską uruchomiły na stronie szkoły zakładkę e-biblioteka i tam zaczęły uczniom wstawiać linki do przydatnych stron oraz materiały z języka polskiego i języka angielskiego.

Poradnik powstał po konsultacjach z polonistkami

Pomysł na tyle się przyjął, że kontynuują go także w tym roku szkolnym.

- Jesteśmy humanistkami, stąd głównie kładziemy nacisk na język polski - mówi Małgorzata Grynienko. - Oczywiście, skonsultowałyśmy się z naszymi polonistkami, by wiedzieć z czym uczniowie mają największe problemy. Przy opracowywaniu tych materiałów korzystamy też z miesięcznika "Cogito". Niektórzy uczniowie myślą, że tekst kultury to np. wyłącznie powieść, dramat lub wiersz, a my im podpowiadamy, że to także może być np. obraz, mural, zabytek architektoniczny, rzeźba czy film.

Materiały do poradnika nauczycielki przygotowują na zmianę. - Po feriach zimowych, gdy uczniowie byli na zdalnym, jedna z nas pracowała na miejscu w szkole, a druga z domu i wtedy koncentrowała się właśnie na przygotowaniu informacji do poradnika - mówi Małgorzata Grynienko.

Co zatem znalazło się już w tegorocznym "Poradniku maturzysty"?

- Chociażby to, jak napisać idealną maturę - mówi Małgorzata Grynienko. - Przypominamy uczniom, aby zanim zaczną pisać egzamin z języka polskiego dokładnie przeanalizowali temat i fragmenty tekstu, by zwrócili uwagę na to, czy mają odwołać się do fragmentu utworu, do całości, do jednego lub więcej tekstów literackich czy innych tekstów kultury. Dajemy wskazówki, jak powinna zostać skonstruowana praca. Przypominamy o języku i stylu. Maturzysta musi wiedzieć, że należy posługiwać się wyłącznie oficjalną polszczyzną, a nie językiem potocznym, czyli pisząc pracę nie powinien używać sloganu młodzieżowego, regionalizmów, zdrobnień. W zakładce e-biblioteka są też konkretne przykłady.

Jeden z odcinków dotyczy tego, jak unikać błędów w pracach maturalnych, inny motywów w literaturze czy sztuce.

- Znajduje się tam wiele cennych wskazówek i rad dla uczniów. W najbliższym czasie planujemy w zakładce e-biblioteka zamieszczać kolejne materiały - mówi Małgorzata Grynienko. - Robimy to głównie dla maturzystów z naszej szkoły, ale strona jest ogólnodostępna, więc praktycznie z tych informacji mogą skorzystać wszyscy. Moja córka też w tym roku zdaje maturę, więc z pierwszej ręki wiem, jakich wiadomości w takim poradniku oczekują uczniowie.

Pomysł z zamieszczanie informacji dla maturzystów chwali Justyna Ormanowska, dyrektor Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich.

- Chcemy pomóc maturzystom, by jak najlepiej mogli przygotować się do egzaminów - mówi. - Zdawalność matury z języka polskiego w naszym technikum jest co roku wysoka, bo niemal zawsze 100-procentowa, ale wyniki z języka polskiego nie są już zbyt wysokie. Dlatego ten poradnik, oprócz pracy z nauczycielami na lekcjach, ma być wsparciem dla uczniów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo