Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoski Braille się powiększa. Przy ośrodku powstaje nowe przedszkole

Jarosław Więcławski
Jarosław Więcławski
W ośrodku powstanie 21 nowych miejsc przedszkolnych.
W ośrodku powstanie 21 nowych miejsc przedszkolnych. Arkadiusz Wojtasiewicz
Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Louisa Braille`a w Bydgoszczy wzbogaci się o nowy budynek.

Zobacz wideo: Budowa wiaduktu na Wojska Polskiego w Bydgoszczy

od 16 lat

Ośrodek rozrośnie się o przedszkole dla maluchów z niepełnosprawnościami, które powstanie w zabytkowym dwukondygnacyjnym obiekcie przy ul. 3 Maja 11, pozyskanym od Miasta Bydgoszczy. Po przebudowie będzie tam pięć sal dydaktycznych oraz nowocześnie wyposażone gabinety: psychologa/pedagoga, logoterapii, rehabilitacji wzroku, okulistyczny (pełniący także role pielęgniarskiego), a także sala integracji sensorycznej z elementami sali doświadczenia świata.

Wykonawcą prac, wybranym w drodze przetargu, została bydgoska firma Baupol. Koszt realizacji inwestycji to ponad 5 mln złotych, z czego 4,6 mln pochodzi z dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego. W piątek 1 kwietnia w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu podpisy pod umową złożyli wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, członek zarządu województwa Sławomir Kopyść oraz Leszek Osmański, prezes zarządu firmy Baupol.

– Ta inwestycja jest dopełnieniem systemu opieki nad dziećmi słabowidzącymi i niewidomymi. Oddział przedszkolny w ośrodku Braille’a funkcjonuje obecnie w budynku zbyt skromnym wobec potrzeb. Realizacja projektu pozwoli zwiększyć liczbę miejsc przedszkolnych oraz rozszerzyć zaplecze opiekuńcze i medyczne dla maluchów – podkreślił wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

Celem projektu remontowego „Dostrzec to, co niewidoczne” jest zwiększenie dostępności do edukacji przedszkolnej w ośrodku Braille’a w Bydgoszczy. Dzięki jego realizacji powstanie 21 nowych miejsc dla przedszkolaków. Łącznie ich liczba będzie wynosiła 41. Nowe przedszkole zostanie połączone łącznikiem z istniejącym pawilonem ośrodka. Planowany jest także plac zabaw dla dzieci ze specjalnymi potrzebami.

Wykonawca od razu zadeklarował rozpoczęcie prac, których finałem będzie modernizacja zabytkowego obiektu i przystosowanie go do potrzeb przedszkolaków z niepełnosprawnościami. Trudności, jakie mogą pojawić się w trakcie realizacji inwestycji mogą być związane m.in. z nadzorem konserwatorskim nad budynkiem czy dostosowaniem go do wymogów ochrony przeciwpożarowej.

– W najbliższy poniedziałek będziemy mieli robocze spotkanie z projektantem, ośrodkiem i Urzędem Marszałkowskim. Musimy zdefiniować sobie zakres problemów, przedstawić je, wyjaśnić i nakreślić kierunek działania. Bardzo byśmy chcieli wystartować jak najszybciej. Kwestie uzgodnień projektowych są trudniejsze niż sama realizacja – powiedział Marek Pietrzak, wiceprezes zarządu firmy Baupol.


Bydgoski ośrodek Braille’a jest najstarszą placówką w Polsce kształcącą osoby z dysfunkcją wzroku – w tym roku obchodzi 150 lat pracy
. W szkole kształci się młodzież niewidoma, słabowidząca, głuchoniewidoma oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi. W skład ośrodka wchodzą: szkoła podstawowa, oddziały przedszkolne, liceum ogólnokształcące, technikum, szkoła policealna, branżowa szkoła I i II stopnia oraz szkoła przysposabiająca do pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo