Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wysłało list do rektorów uczelni medycznych w całym kraju z prośbą o pomoc w walce z koronawirusem.
- W związku z szybko przyrastającą liczbą zakażeń wirusem SARS-CoV-2, uprzejmie informuję, że w mojej ocenie istnieje możliwość wsparcia przez studentów kierunków medycznych, na zasadzie wolontariatu, działań służb sanitarno-epidemiologicznych - napisał Sekretarz Stanu w MNISW prof. dr hab. n. med Wojciech Maksymowicz i poprosił rektorów, by informowali studentów ostatnich lat na kierunkach: lekarskim, farmacji, analityki medycznej, pielęgniarstwa oraz ratownictwa medycznego o możliwości wsparcia przez nich działań służb. - Studenci ci są już bowiem przygotowani do podjęcia działań wspierających, np. w wywiadzie epidemiologicznym, który jest prowadzony przez telefon i pozwala zebrać informacje od chorego - czytamy w liście.
Kilka dni temu minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podziękował im na Twitterze: - Setki studentów kierunków medycznych z Krakowa, Lublina, Olsztyna, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia zgłosiły się do pomocy inspekcji sanitarnej, by udzielać porad telefonicznych i monitorować stan osób w kwarantannie. Dziękuję!
W tym tygodniu do wolontariatu przystąpią też studenci Collegium Medicum w Bydgoszczy UMK w Toruniu. Dziekan Wydziału Lekarskiego, prof. dr hab. Zbigniew Włodarczyk, którego wyznaczono na koordynatora tych działań, spotkał się z Samorządem Studenckim, uzyskując ich zgodę na uczestnictwo w zadaniach.
- W wolontariacie będą brali udział chętni studenci 5 i 6 roku Wydziału Lekarskiego oraz 5 roku Wydziałów Farmaceutycznego i Wydziału Nauk o Zdrowiu - informuje dr Ewa Walusiak-Bednarek z Zespołu Prasowego UMK.
W wolontariacie będą brali udział chętni studenci 5 i 6 roku Wydziału Lekarskiego oraz 5 roku Wydziałów Farmaceutycznego i Wydziału Nauk o Zdrowiu
17 marca opracowywany był formularz zgłoszeniowy dla studentów Collegium Medicum.
- Przyjmujemy jako zasadę w tej chwili niezbędną zapewnienie studentom bezpieczeństwa, tzn. nie będą to działania w bezpośrednim kontakcie z potencjalnie zarażonymi. W grę wchodzi dostarczanie pożywienia osobom objętym kwarantanną, praca w telefonicznych centralach dotyczących epidemii - dodaje dr Walusiak-Bednarek.
Gotowa lista chętnych do wolontariatu zostanie przekazana Wydziałowi Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego, który będzie organizować i nadzorować pracę wolontariuszy.
- Wielu studentów zgłasza telefonicznie chęć uczestnictwa w projekcie. To niezwykle ważne, że studenci kierunków medycznych w całej Polsce zgłosili się do pomocy, cieszymy się, że wkrótce dołączą do tego grona nasi studenci. Oni wszyscy zasługują na nasz podziw - kończy dr Ewa Walusiak-Bednarek.
Nie słuchaj bzdur! Teorie spiskowe na temat koronawirusa łatwo obalić
