Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoscy maturzyści walczą o indeksy

Katarzyna Słomska
W szkołach wyższych rotacja studentów. Kto uzbroił się w cierpliwość, zaoszczędził sporo nerwów. Miejsca są nawet na tak obleganym kierunku jak medycyna.

W szkołach wyższych rotacja studentów. Kto uzbroił się w cierpliwość, zaoszczędził sporo nerwów. Miejsca są nawet na tak obleganym kierunku jak medycyna.

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego właśnie zakończył rejestrację internetową. Wstępne wyniki przyjętych ogłoszone będą jutro. Na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym drugi etap rekrutacji rusza za niecały tydzień - 23 lipca. Collegium Medicum prowadzi drugi nabór, planowany jest jeszcze co najmniej jeden. Szkoły niepubliczne natomiast na studentów czekają aż do końca września.<!** reklama>

Nie ma chętnych na rolnictwo?

Na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym mało chętnych znalazło się na kierunki rolnicze i te związane z hodowlą i biologią zwierząt. Na bioinżynierię w produkcji zwierzęcej zarejestrowało się jedynie 15 osób. - Najwięcej osób zgłosiło się na budownictwo i mechanikę maszyn - mówi Mieczysław Naparty, rzecznik UTP. Na uczelni trwa drugi nabór, który ma zakończyć się 23 lipca. Jego wyniki przyszli studenci poznają 26 lipca.

Na lekarskim połowa wolna

- Po pierwszym etapie rekrutacji, papiery na kierunek lekarski złożyło 78 osób, są wiec jeszcze 72 miejsca wolne dla osób z list rezerwowych - mówi prof. Konrad Misiura z Collegium Medicum w Bydgoszczy. - Na farmacji i fizjoterapii teoretycznie miejsc już nie ma, ale pojawią się one zapewne, gdy część studentów z tych kierunków przeniesie swoje dokumenty na medycynę. Każdego roku mamy do czynienia z takimi rotacjami. Więc uspokajamy, rekrutacja to proces bardzo dynamiczny, nawet jeśli na koncie kandydata pojawia się status nieprzyjęty, to istnieje szansa na otrzymanie indeksu na naszej uczelni - dodaje profesor Misiura.

Idzie nowa generacja

- Na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego najwięcej miejsc dla studentów czeka na filozofii, regionalistyce europejskiej, fizyce, edukacji technologiczno-informatycznej, historii i politologii - mówi Piotr Kwiatkowski, rzecznik UKW.

Najpopularniejsza na UKW była psychologia, na jedno miejsce przypadło aż sześciu chętnych. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także kierunki lingwistyczne, filologia angielska i lingwistyka stosowana, ponad cztery osoby na miejsce. Od kilku lat nie słabnie również popularność dziennikarstwa i komunikacji społecznej - ponad dwie osoby walczyły o miejsce na tym kierunku. Sukcesem może również pochwalić się nowy kierunek studiów na UKW - humanistyka drugiej generacji. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!