Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoscy maturzyści odbierają świadectwa ukończenia szkoły i odliczają dni do egzaminu dojrzałości [zdjęcia]

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
W III LO im. Adama Mickiewicza na bydgoskim Okolu zakończenie roku szkolnego dla maturzystów i wręczenie świadectw ukończenia szkoły odbyło się w czwartek, 28 kwietnia. Na zdjęciu tegoroczni maturzyści Zuzanna Rączka i Mateusz Jasiak. To im będziemy towarzyszyli w tym roku na maturze.
W III LO im. Adama Mickiewicza na bydgoskim Okolu zakończenie roku szkolnego dla maturzystów i wręczenie świadectw ukończenia szkoły odbyło się w czwartek, 28 kwietnia. Na zdjęciu tegoroczni maturzyści Zuzanna Rączka i Mateusz Jasiak. To im będziemy towarzyszyli w tym roku na maturze. Dariusz Bloch
Podziękowania i wyróżnienia dla nauczycieli, wręczenie świadectw ukończenia liceum lub technikum. No i uściski z koleżankami i kolegami z klasy. Tegoroczni maturzyści 29 kwietnia (piątek) kończą rok szkolny 2021/2022.

Zobacz wideo: Ukrainki posprzątały ogród zoologiczny w Bydgoszczy.

od 16 lat

Rozdanie świadectw niektóre bydgoskie szkoły zaplanowały już w czwartek (28 kwietnia). Tak było w III LO im. Adama Mickiewicza na bydgoskim Okolu, gdzie maturę zdawać będą Zuzanna Rączka i Mateusz Jasiak z klasy III F o profilu humanistyczno-prawnym z elementami dyplomacji. To właśnie ich zmagania na tegorocznej maturze będziemy obserwowali ze szczególną uwagą.

Oboje uczniowie mieli w czwartek powody do radości, bo odebrali świadectwa z paskiem.

Szkołę wspominać będą z sentymentem

- Zakończenie roku szkolnego to ważny dla mnie moment - mówi Zuzanna, przewodnicząca klasy III F. - Liceum to był najlepszy etap szkolny w moim życiu. Poznałam tu wielu wspaniałych ludzi. Sama tę szkołę wybrałam i z perspektywy czasu oceniam to jako dobry wybór, bo "Mickiewiczówka" to liceum o wysokim poziomie. Gdybym jeszcze raz miała dokonać wyboru, to na pewno byłaby to "Trójka". Chociaż nasz rocznik był w trudnej sytuacji, bo praktycznie naukę w klasie I i II zdominowała zdalność, to mogę śmiało powiedzieć, że jestem dobrze przygotowana do matury.

Mateusz Jasiak także szkołę na Okolu będzie wspominał z sentymentem.

- Te trzy lata nauki w liceum to był dla mnie wspaniały czas - mówi maturzysta. - "Trójka" była miejscem, gdzie po prostu spotkałem przyjaciół. Z wieloma kolegami i koleżankami udało mi się zbudować fajne relacje i na pewno po maturze będziemy nadal utrzymywali kontakty. Miałem szczęście, bo w tym liceum trafiłem też na świetnych nauczycieli. Uwielbiam języki obce, a nauczyciele od języka angielskiego i języka francuskiego byli super. Podobnie jak nasza pani od historii.

Ostatni dzwonek przed maturą

Tradycją w III LO jest, że na zakończenie roku szkolnego maturzyści wręczają wybranym przez siebie nauczycielom wyróżnienia tzw. "Adaśki".

- Patronem naszego liceum jest Adam Mickiewicz, stąd nazwa "Adaśki"- wyjaśnia Zuzanna Rączka, która na świadectwie ukończenia liceum uzyskała średnią aż 5,36. - Nasza klasa także w ten wyjątkowy sposób doceniła dwoje nauczycieli, którzy zapadli nam szczególnie w pamięci. Jedną z tych osób jest Natalia Komasińska-Szymkowiak, nasza wychowawczyni, drugą - pan Joachim Fryca, nauczyciel języka francuskiego.

Zuzanna i Mateusz jeszcze w piątek (29 kwietnia) spotkają się z koleżankami i kolegami z klasy oraz ze swoją wychowawczynią. To będzie dla nich tzw. "Ostatni dzwonek" przed maturą.

- Potem już skoncentrujemy się na egzaminach - mówi Mateusz. - Tak szczerze, to coraz bardziej dociera do mnie, że już niebawem matura. Stres na razie jest motywujący, ale jak to będzie w dniu matury zobaczymy.

Egzamin maturalny startuje 4 maja

Matura rozpocznie się 4 maja (środa). W pierwszym dniu uczniowie na poziomie podstawowym napiszą egzamin z język polskiego (godz. 9), nazajutrz 5 maja (czwartek) zdają matematykę, a 6 maja (piątek) - język obcy nowożytny. W tym ostatnim przypadku młodzież najczęściej wybiera język angielski. W 2022 r. - wzorem ubiegłego roku - ustne egzaminy z języka polskiego i języka obcego nowożytnego nie są obowiązkowe.

W 2022 r. na maturze wraca jednak obowiązek przystąpienia do egzaminu z jednego z przedmiotów na poziomie rozszerzonym. Nie będzie progu zdawalności, ale uczeń musi obowiązkowo do niego przystąpić. Maksymalnie na poziomie rozszerzonym można wybrać 5 przedmiotów. Co ważne, po raz pierwszy w 2022 r. absolwenci 4-letniego technikum (z lat 2006-2022) oraz absolwenci branżowej szkoły II stopnia, którzy ukończyli branżową szkołę I stopnia jako absolwenci gimnazjum (z 2022 r.), nie mają obowiązku przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, jeżeli spełnili wszystkie warunki niezbędne do uzyskania dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe albo dyplomu zawodowego w zawodzie nauczanym na poziomie technika.

Jak podaje Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Gdańsku, w tym roku do matury w województwie kujawsko-pomorskim zostało zgłoszonych łącznie 18.014 uczniów z 300 szkół, w tym 15.058 to tegoroczni absolwenci liceów i techników, a 2956 osób - to zdający po raz kolejny. W samej Bydgoszczy do egzaminu dojrzałości przystąpi 3851 tegorocznych absolwentów oraz 771 osób, które zdawać będą maturę kolejny raz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo