Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Burza słoneczna uderzy w Ziemię. W Polsce będziemy mogli oglądać zorzę polarną?

mik, wp.pl, TVN
Amerykańska Narodowa Administracja do spraw Oceanu i Atmosfery (NOAA) podała informację, że do Ziemi zbliża się burza słoneczna II stopnia (w pięciostopniowej skali). Strumień plazmy uderzy w Ziemię z prędkością kilkuset kilometrów na godzinę.
Amerykańska Narodowa Administracja do spraw Oceanu i Atmosfery (NOAA) podała informację, że do Ziemi zbliża się burza słoneczna II stopnia (w pięciostopniowej skali). Strumień plazmy uderzy w Ziemię z prędkością kilkuset kilometrów na godzinę. NASA
Do Ziemi dotarła burza słoneczna. Zjawisko spowoduje, że w Polsce będzie widoczna zorza polarna. Czym jest zorza polarna i jakie skutki może przynieść burza słoneczna? Piszemy o tym poniżej.

Słońce ma 5 miliardów lat, a przekrój temperatur wynosi od 14 milionów stopni Celsjusza wewnątrz do 5,5 tys. stopni C na powierzchni i co jakiś czas wyrzuca ogromne ilości energii. Zjawiska takie nazywamy rozbłyskami słonecznymi i są one odczuwalne na Ziemi.

Będziemy mogli obejrzeć spektakl na niebie

Amerykańska Narodowa Administracja do spraw Oceanu i Atmosfery (NOAA) podała informację, że do Ziemi zbliża się burza słoneczna II stopnia (w pięciostopniowej skali). Strumień plazmy uderzy w Ziemię z prędkością kilkuset kilometrów na sekundę. Co to oznacza dla nas? Czekają nas nagłe i silne zmiany pola magnetycznego i... zorze polarne, które dziś i jutro będą widoczne także w Polsce. Zjawisko będzie można oczywiście obserwować po zmroku, w miejscach oddalonych od sztucznego światła. Burza słoneczna może spowodować zakłócenia w pracy urządzeń elektronicznych, w tym także sieci komórkowej.

Burza magnetyczna spowodowała pożary

Zorza polarna będzie najlepiej widoczna na biegunach Ziemi. Burza słoneczna to zjawisko, które oprócz pięknych efektownej zorzy polarnej, może być katastrofalne w skutkach.By uświadomić sobie niszczycielską moc słonecznej plazmy, wystarczy przypomnieć wydarzenie z 1859 roku, zwane zdarzeniem Carringtona. Wtedy to brytyjski astronom o tym nazwisku dostrzegł silny rozbłysk na powierzchni Słońca. Namagnesowana plazma, która dotarła wówczas do Ziemi, uszkodziła sieci telegraficzne i spowodowała liczne pożary biur telegraficznych. Na tym w zasadzie się skończyło, bo przemysł elektryczny był wówczas w powijakach. Dziś w czasach elektroniki, taki rozbłysk byłby katastrofalny w skutkach.

Więcej o możliwych katastrofalnych skutkach burzy elektromagnetycznej piszemy w tym artykule

Burza magnetyczna, która dotrze do Ziemi 11 września ma spowodować, że w Polsce do 12 września będzie widoczna zorza polarna.
Burza magnetyczna, która dotrze do Ziemi 11 września ma spowodować, że w Polsce do 12 września będzie widoczna zorza polarna. pixabay

W 1859 roku namagnesowana plazma, która dotarła wówczas do Ziemi, uszkodziła sieci telegraficzne i spowodowała liczne pożary biur telegraficznych.

Czym jest zorza polarna?

Zorza polarna to zjawisko świetlne, polegające na świeceniu górnych warstw atmosfery ziemskiej. Pojawia się w postaci kolorowych łuków, promieni, pasm, serpentyn, zwykle zielonych lub czerwonych. Zorza polarna powstaje w wyniku oddziaływania z atmosferą Ziemi wyrzuconych przez Słońce wysokoenergetycznych elektronów i protonów, które dotarły do Ziemi. Atomy (głównie tlenu) i cząsteczki atmosfery (w górnej warstwie atmosfery, powyżej 100 km) wzbudzone szybkimi cząstkami (przyciągniętymi do strefy zórz polarnych przez pole magnetyczne Ziemi) emitują promieniowanie o charakterystycznym widmie.

Tak wygląda zorza polarna:

Polecamy Państwa uwadze:

TARYFIKATOR MANDATÓW 2018 - sprawdź, ile zapłacisz za najczę...

300 Plus - wszystko, co musisz wiedzieć o programie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo