https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budynki bez barier architektonicznych powinny być na uczelniach standardem. Nie tylko one

Nowocześnie wyposażony Instytut Historii UKW przy Poniatowskiego
Nowocześnie wyposażony Instytut Historii UKW przy Poniatowskiego Tomasz Czachorowski
Niepełnosprawni studenci mają takie same prawo do nauki jak inni. Tyle że trzeba im zapewnić specjalne warunki. Jak to się robi w Bydgoszczy?

Marcin studiuje turystykę krajoznawczą i kulturową II stopnia na UKW i jeszcze do zeszłego tygodnia miał zajęcia przy ul. Mińskiej. Niby nic, ale Marcin jeździ na wózku inwalidzkim i drogę na wykłady musiał tam pokonywać na... barkach kolegów, którzy zaalarmowali naszą redakcję, że uczelnia nie chce znaleźć sal przystosowanych do specjalnych potrzeb studenta. - Było trochę problemów z komunikacją, ale już zostały rozwiązane - przyznaje niepełnosprawny.
[break]
- Nie od razu udało się porozumieć z planistą i naszym pełnomocnikiem, ale rozumiem to, bo na uczelni jest 300 osób niepełnosprawnych i trzeba czasu, by uwzględnić oczekiwania wszystkich.
- Zajęcia grupy pana Marcina będą przeniesione od przyszłego tygodnia do nowoczesnego obiektu przy ulicy Poniatowskiego - potwierdza rzeczniczka prasowa UKW, Małgorzata Jendryczka. - Do tego czasu student miał i ma wsparcie dwóch asystentów - specjalnie przeszkolonych osób do opieki nad niepełnosprawnymi. Na UKW studiuje ponad 300 niepełnosprawnych studentów i doktorantów. Wśród nich jest 7 osób poruszających się na wózku inwalidzkim oraz 3 osoby niewidome. Formy wsparcia są indywidualnie omawiane przed rozpoczęciem studiów przez każdego studenta.
Pani rzecznik zapowiada, że wkrótce kolejne budynki uczelniane będą przyjazne dla niepełnosprawnych ruchowo: - Rozpoczęliśmy realizację Uczelnianego Planu Likwidacji Barier Architektonicznych na lata 2014-016. Plan ten zakłada instalację wind w budynkach na placu Kościeleckich, pawilonie E przy ul. Chodkiewicza oraz akademika nr 1.
Budynki bez barier to dziś w zasadzie standard, podobnie jak inne udogodnienia, bez których studiowanie przez osoby niepełnosprawne nie byłoby możliwe. Tak jest na UKW, ale również w niepublicznej Wyższej Szkole Gospodarki, wyróżnionej niedawno z tego powodu statuetką „Lodołamacze”. - Oprócz wielu innych udogodnień, umożliwiamy skorzystanie ze wszystkich indywidualnych form studiowania, wybór formy i czasu zdawania egzaminów i zaliczeń, dostosowanie zdalnego studiowania za pomocą platformy ONTE, gwarantujemy osobom słabosłyszącym, słabowidzącym i niewidomym wypożyczenie specjalistycznego sprzętu i oprogramowania - mówi Małgorzata Dysarz, rzeczniczka prasowa WSG. - Sama prowadzę zajęcia z osobami z różnymi dysfunkcjami i ich zadowolenie ze studiów tutaj jest moją ogromną satysfakcją.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski