Zobacz wideo: Torowisko na Kujawskiej z najdłuższym muralem w Bydgoszczy
Firma Budimex, która jest wykonawcą inwestycji, przejęła teren budowy na początku listopada i od razu rozpoczęła intensywne roboty budowlane. Obecnie prowadzone są m.in. prace przy usuwaniu kolizji z infrastrukturą podziemną - przełożono już 300-metrowy ciepłociąg zasilający budynki Urzędu Miasta. Wykonywane są też pierwsze elementy fundamentów (np. ławy i stopy).
Na początku 2021 roku rozpoczną się roboty konstrukcyjne klatek schodowych, a następnie pierwszych kondygnacji nadziemnych. Na budowie pracuje obecnie ok. 30 pracowników, 8 koparek, 10 wywrotek i ładowarka.
Dużym wyzwaniem jest koordynacja robót budowlanych z zespołem archeologów. Zgodnie z decyzją konserwatora zabytków, jednocześnie prowadzone są badania archeologiczne, które są związane z odkrytymi pozostałościami zespołu kościoła baptystów. Istniał on w tym miejscu od ok. 1840 roku. Zaznaczany był m.in. na starych planach Bydgoszczy.
![Budowa parkingu przy ul. Grudziądzkiej w Bydgoszczy. Archeolodzy odkryli szkielet konia z XVI wieku [zdjęcia]](https://d-pt.ppstatic.pl/k/r/1/20/43/5fdb18c353b41_p.jpg?1608194243)
W skład zabudowań oprócz kościoła wchodziły m.in. sale spotkań, basen do chrztów (baptysterium), wozownia oraz zabudowania mieszkalne. Część zabudowań została rozebrana po wojnie, część stanowiła magazyny firmy telekomunikacyjnej. W latach 90. XX wieku rozebrano ostatnie obiekty. W trakcie prac bliżej ulicy Grudziądzkiej archeolodzy natrafili też na jamy zasobowe. Ciekawym znaleziskiem jest również szkielet konia z XVI wieku.
Jak obecnie wygląda plac budowy? Ile samochodów pomieści nowy parking i jak będzie wyglądał? Szczegóły w galerii poniżej.
