Budowa domu jest długotrwała, kosztowna i stresująca – a gdy robimy to po raz pierwszy, bardzo łatwo jest popełnić któryś z częstych błędów. Na co zwrócić uwagę, żeby ich uniknąć? Porozmawialiśmy z osobami, którym już się udało zamieszkać na swoim i na podstawie ich odpowiedzi stworzyliśmy poradnik.
Zobacz 12 najgłupszych błędów, które popełnia przy budowie domu niemal każdy:
Budowa domu – jakie kwestie najczęściej nas zaskakują?
Wiele osób nie docenia tego, jak dużym przedsięwzięciem jest budowa domu. Patrząc na to, jak poradzili sobie inni, dostrzegamy na ogół tylko efekt końcowy, a nie myślimy o setkach problemów i trudności, z jakimi musieli się zmierzyć. Takie myślenie sprawia, że wiele osób podchodzi do budowy domu ze zbytnim optymizmem – i szybko zderza się z rzeczywistością.
Tymczasem budowa domu to jedno z najdroższych, najbardziej skomplikowanych i najbardziej stresujących zadań, z jakimi mierzymy się w życiu. Wiele osób jest zaskoczonych nie tylko kosztami budowy, ale też tym, ile postawienie wymarzonego domu trwa. Choć są osoby, którym udaje się to w rok lub nawet szybciej, dane GUS za 2019 r. pokazują, że przeciętna budowa domu trwa blisko 4 lata.
Jakie proste do uniknięcia błędy najczęściej popełniamy z niewiedzy i braku doświadczenia? Konkretne przypadki omawiamy w galerii, natomiast ogólnie rzecz biorąc inwestorzy bardzo często błądzą w kwestiach takich jak:
- przewidywany koszt budowy domu,
- treść umowy z ekipą budowlaną,
- nadzór nad sytuacją na budowie,
- brak odpowiedniego sprawdzenia działki przed zakupem,
- zbytnie ufanie fachowcom,
- oszczędzanie na niewłaściwych elementach domu.
Zobacz, jakich częstych błędów należy unikać:
Warto pamiętać, że cennym źródłem informacji i wsparcia przy budowie domu zawsze będą osoby, które już się wybudowały. Wypytując dokładnie znajomych i rodzinę o ich doświadczenia, unikniemy wielu pomyłek i nauczymy się zwracać uwagę na kwestie, które w innym wypadku mogłyby nam umknąć. Warto też nie zapominać o dobrze znanej zasadzie, że budowa idzie tym sprawniej, im więcej o budowaniu wie inwestor. Dobrze jest więc doszkolić się we własnym zakresie i pogłębiać swoją wiedzę przez cały czas trwania prac na budowie.
