Nasza Loteria

Browar Osowa Góra po ośmiu latach kończy działalność. Powodem są rosnące koszty

Krzysztof Wypijewski
Krzysztof Wypijewski
Browar Osowa Góra mieści się przy ul. Ołowianej 1 w Bydgoszczy. W ofercie znajdowało się kilkanaście piw, między innymi Bydgoskie Sesyjne, Bydgoski Apacz, Pszeniczniak, Witek i Singiel.
Browar Osowa Góra mieści się przy ul. Ołowianej 1 w Bydgoszczy. W ofercie znajdowało się kilkanaście piw, między innymi Bydgoskie Sesyjne, Bydgoski Apacz, Pszeniczniak, Witek i Singiel. Tomasz Czachorowski
O tym smutnym fakcie poinformował w mediach społecznościowych Piotr Andres, właściciel firmy. Powodem są rosnące koszty.

Browar Osowa Góra mieści się przy ul. Ołowianej 1 w Bydgoszczy. W ofercie znajdowało się kilkanaście piw, między innymi Bydgoskie Sesyjne, Bydgoski Apacz, Pszeniczniak, Witek i Singiel.

- Z końcem września zamykamy browar. Krótka bo ośmioletnia historia, dobiegła końca. Chcę podziękować wszystkim naszym klientom za wsparcie. Osobne podziękowania należą się naszej ekipie. Andrzej, Tomasz, Mateusz, Jakub, Przemek. Dobra robota! - czytamy w oświadczeniu zamieszczonym w mediach społecznościowych.

Skąd taka decyzja? Piotr Andres pisze, że "to studnia bez dna".

- Browar to ciągła potrzeba inwestowania, remontów. Duże koszty stałe. Do tego doszły ogromne podwyżki za surowce, media. Aby warzyć i sprzedawać dobre piwo potrzebna była nowa linia rozlewnicza, tak aby to co uwarzymy trafiało do klienta w jakości za jaką płaci ciężko zarobionymi pieniędzmi. Po długim namyśle doszedłem do wniosku, że nie ma sensownych podstaw kolejnej inwestycji. Dziękuję wszystkim życzliwym ludziom których spotkaliśmy na naszej browarniczej drodze - zakończył właściciel browaru.

Historia bydgoskiego browarnictwa ma swoje początki w XIV wieku, kiedy to trunki znad Brdy eksportowano na cały kraj. W regionie było wiele browarów, jednak nie przetrwały one próby czasu. Przykładem jest Browar Myślęcinek, którego historia zakończyła się lata temu. Próbowano go przeistoczyć w kompleks muzealny, ale budynek obecnie obraca się w ruinę.

Wielu mieszkańców Bydgoszczy wspomina przede wszystkim Kujawiaka jako kultowe miejsce z regionu – w końcu budynek browaru przy Wzgórzu Wolności stał od 1858 roku. Jego historia zakończyła się w 2006 roku, kiedy to Grupa Żywiec postanowiła go zamknąć – w 2009 roku obiekt został zburzony.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Śpimy krócej i coraz gorzej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

k
karol borys
@jarosław,

Masz calkowitą rację. Inna sprawa, że trochę przesadzili z wyceną za swoje warzenie... Fakt, że piwko zupełnie inne niż marketowe szczyny, ale statystyczny pijus zs te kasę nawet nie spojrzał na to...
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski