https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Brodziki czy aquapark?

Katarzyna Idczak
W Toruniu nowy basen odkryty na osiedlu Na Skarpie robi furorę i możliwe, że będzie ich więcej. Czy w Bydgoszczy taki pomysł przyjąłby się z równie wielkim entuzjazmem?

W Toruniu nowy basen odkryty na osiedlu Na Skarpie robi furorę i możliwe, że będzie ich więcej. Czy w Bydgoszczy taki pomysł przyjąłby się z równie wielkim entuzjazmem?

Torunianie stracili szansę na kąpiel pod chmurką, kiedy zamknięto stary basen odkryty „Wodnik”, a teren na którym stał obiekt, sprzedano i przeznaczono pod budowę hotelu.

Z inicjatywy toruńskich radnych powstał zatem pomysł, aby postawić sezonowy basen z prawdziwego zdarzenia. Inwestycja pochłonęła 1,2 mln złotych, ale trzeba przyznać, że efekt robi wrażenie. Trzy niecki (dwie o głębokości 1,2 m i brodzik) obudowane są drewnianymi pomostami. Jest zjeżdżalnia i miejsce do opalania, a w pobliżu orlik i korty tenisowe. - Przecieram oczy ze zdziwienia, ile osób przychodzi. To świetna zabawa szczególnie dla dzieci i młodzieży - mówi Sławomir Kruszkowski z Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Toruniu. - Lokalizację basenów - na osiedlu Na Skarpie - wybrali mieszkańcy. Jako radny miasta mogę też powiedzieć, że nie jest wykluczone, że w przyszłości miasto zainwestuje jeszcze w dwa takie obiekty na innych osiedlach.

<!** reklama>

Tymczasem w Bydgoszczy na odkrytym basenie Astoria tłumów nie ma. - Pogoda w kratkę pewnie odstrasza ludzi. Nie jest źle, ale spokojnie mogłoby się zmieścić pięć razy więcej osób - komentuje Adam Spiehs, kierownik obiektów sportowych „Astoria” - Mamy duży, pięćdziesięciometrowy basen olimpijski i jeden o połowę mniejszy. Oprócz tego dwa małe dla dzieci. Jest też kilka hektarów trawnika, gdzie można rozłożyć koce i ręczniki.

W ubiegłym roku, kiedy pogoda dopisywała, na basenach wypoczywały tłumy. Jednak na Astorię przychodzą przeważnie mieszkańcy Śródmieścia. - Ludzi z Fordonu czy odległych Wyżyn rzadko można tu spotkać - zauważa Adam Spiehs.

Czy warto zatem iść za przykładem Torunia i pomyśleć o budowie odkrytych basenów na kilku bydgoskich osiedlach? Na przykład na Wyżynach, Błoniu czy Osowej Górze...

- Naszym priorytetem jest budowa pływalni przy szkołach, aby można było je maksymalnie wykorzystać. Odkryte baseny byłyby czynne tylko w sezonie - zauważa Kazimierz Drozd, przewodniczący Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki - Poza tym w dalszym ciągu przymierzamy się do budowy aquaparku w Bydgoszczy. Większość radnych zawsze była, jest i będzie za tym pomysłem. Tym bardziej że zmieniają się warunki tego projektu i koszty inwestycji.

Przypomnijmy, że według nowych planów w aquaparku nie ma już być basenu o wymiarach olimpijskich, który zdaniem radnych znacznie podnosił koszty budowy. Wyniki ostatnich negocjacji wskazują też, że miasto musiałoby zaciągnąć mniejszy kredyt na realizację projektu. - Dopóki temat aquaparku będzie aktualny, wstrzymujemy się z budową trzech nowych basenów na osiedlach Błonie, Leśne i Fordon. Ale umowa między radnymi jest taka, że jeśli nie powstanie wodny park rozrywki, to właśnie te osiedla doczekają się pływalni - mówi Kazimierz Drozd.

Ile kosztuje pływanie?

Ceny biletów na toruńskim basenie

Ulgowy - 3 zł, normalny - 6 zł

Po godzinie 16: 1,5 - 3 zł

Bilety rodzinne: dla dziecka - 2,5 zł, dla dorosłego - 5,5 zł

Karnety na 10 wejść: 25 – 50 zł

Ceny biletów na bydgoskim basenie

Dzieci i młodzież szkolna - 1 zł

Emeryci, renciści i studenci - 4 zł

Rodzinny (opiekun + dzieci) - 5 zł

Bilet dla dorosłych - 6 zł

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jaster
Koszt budowy takich kompleksów jest tak niewielki dla miasta, że należałoby wybudować je każdym osiedlu. Na Astorii jest niewiele osób bo wszyscy myślą że tam są tłumy, a jak są tłumy to jest brudni.. Gdyby baseny odkryte były na każdym osiedlu, to z pewnością wiele osób by nich korzystało. Bardzo dobry pomysł z Torunia! Tylko chociaż jeden większy i głębszy basen, no i na każdym osiedlu z biletem np. na 2 godziny bo nie cały dzień trzeba tam przebywać.
b
bydziek
baseny odkryte..to raczej marna inwestycja:
1) ile dni w roku mogą faktycznie działać? przez pozostałe dni pewnie będą niszczeć (bo jak je ochronić przed mrozem)
2) liczba osób na astorii pokazuje jakie jest 'zapotrzebowanie' na baseny odkryte
3) koszt budowy odkrytego jest pewnie o 20-20% jedynie mniejszy od krytego, który może działać cało rocznie!

...Toruń jest miastem o polowe mniejszym - może wzorujmy się bardziej na większych miastach..?
a może basen z odsuwanym dachem albo i dodatkowo ścian..?
K
Karol
Budowa 5 basenów to spory wydatek lepiej zrobić jeden a porządny w Myślęcinku.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski