Zobacz wideo: W Bydgoszczy pojawiła się instalacja "Kadr na miłość"
Od 10 lat archeologiczne skarby, fragmenty bydgoskiego grodziska, czekają na odbiór z rąk naukowców UMK w Toruniu. Tyle, że w naszym mieście nie ma odpowiednich warunków do ich prezentacji i przechowywania. O wykopaliska, które odnaleziono przy okazji inwestycji na ulicy Grodzkiej w Bydgoszczy pytało przez lata kilku radnych, ostatnio ich losem zainteresował się radny Jarosław Wenderlich, składając interpelację w tej sprawie. Dowiedział się, że miasto nie ma jak pokazywać znalezionych artefaktów. My dowiedzieliśmy się, co się z nimi teraz dzieje.
To Cię może też zainteresować
- W 2007 roku Instytut Archeologii UMK, na zlecenie inwestora, przeprowadził badania ratownicze przy ul. Grodzkiej w Bydgoszczy w strefie występowania pozostałości wczesnośredniowiecznego grodu bydgoskiego; badaniami w terenie kierował dr Jacek Bojarski a koordynatorem merytorycznym całości prac obejmujących również badania paleoprzyrodnicze był prof. Wojciech Chudziak. W trakcie badań odkryto niespodziewanie relikty bardzo dobrze zachowanej konstrukcji wału grodowego wzniesionego za czasów panowania Kazimierza Odnowiciela (koniec lat 30-tych XI wieku) - przypomina Marcin Czyżniewski, rzecznik prasowy UMK, który informacje dotyczące bydgoskiego zabytku i jego losów zaczerpnął od dyrektora Instytutu Archeologii UMK.
Fragmenty grodziska miały trafić na ekspozycję
- Ze względu na stan zachowania substancji zabytkowej zaistniała konieczność konserwacji odkrytych elementów wału, które, decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, zostały przekazane do Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy. Prac konserwatorskich podjął się wykonawca prac archeologicznych czyli Instytut Archeologii UMK, zostały one sfinansowane przez inwestora, miasto Bydgoszcz oraz z funduszy Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Jeszcze w tym samym roku drewno zdemontowano i przewieziono do Pracowni Konserwacji Instytutu Archeologii UMK. Proces konserwacji drewna zakończył się w 2011 roku - wyjaśnia Marcin Czyżniewski. - Według ustaleń z Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy drewno z wału grodowego miało zostać wyeksponowane na stałej wystawie w planowanych budynkach muzealnych (jedną z koncepcji była realizacji ekspozycji na terenie, na którym go odkryto).
Bydgoszcz nie płaci za przechowanie
Od 2011 roku zakonserwowane fragmenty wału przechowywane są nieodpłatnie w magazynie Instytut Archeologii UMK w Toruniu i przygotowane są do transportu w miejsce ich wtórnego złożenia i ekspozycji; miejsce to musi spełniać warunki wynikające z zaleceń konserwatorskich (powierzchnia, temperatura, wilgotność itp.). Fragment wału jest obecnie prezentowany na stałej wystawie Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy (Wyspa Młyńska).
Na razie znalezisko, oprócz fragmentu prezentowanego w MO, "oglądać" w książce "Wczesnośredniowieczne grodziska w Polsce", autorstwa naukowców, którzy prowadzili prace archeologiczne.
