https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bransoletki życia w Kujawsko-Pomorskiem. Pierwsi seniorzy-uczestnicy nowego programu w regionie właśnie je dostali

Katarzyna Piojda
Telecentrum operacyjne, obsługujące zgłoszenia z tzw. teleopieki domowej, działa w Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego przy ul. Włocławskiej
Telecentrum operacyjne, obsługujące zgłoszenia z tzw. teleopieki domowej, działa w Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego przy ul. Włocławskiej Urząd Marszałkowski w Toruniu
Bransoletki życia to pomoc przede wszystkim dla samotnych, chorych osób w podeszłym wieku. Seniorzy z województwa kujawsko-pomorskiego tylko w ramach jednego nowego programu, prowadzonego w regionie, otrzymają łącznie 3 tysiące takich opasek. Pierwsi uczestnicy programu właśnie je zaczęli nosić.

Zobacz wideo: W Polsce około 200 zachorowań na koronawirusa, a w Niemczech tysiące. Dlaczego?

Bransoletka życia to swoisty monitoring i teleopieka, jakby mobilny opiekun do przywoływania szybkiej pomocy, dostępny zawsze pod ręką, właściwie - na ręce. Takie bransoletki działają przez całą dobę na prostej zasadzie. Na każdej opasce znajduje się przycisk alarmowy. Trzeba go nacisnąć w razie zagrożenia, np. wtedy gdy starsza pani lub starszy pan przewrócą się w domu i nie będą sami w stanie wstać. Wtedy następuje połączenie z centrum monitoringu, skąd można wezwać pomoc. Jeżeli użytkownik bransoletki życia nacisnął przycisk, ale milczy, to zły znak. Wówczas od razu zostaje do niego wysłana karetka.

Bransoletka życia - dla kogo?

Pomoc kierowana jest głównie do osób starszych, niesamodzielnych oraz przewlekle chorych. To jednak wsparcie nie tylko dla seniorów, ale też dla ich rodzin - wtedy, gdy bliscy nie mogą przebywać z nimi 24 godziny na dobę. Gdy przycisk SOS jest uruchamiany, informacja o zagrożeniu dociera nie tylko do centrum obsługi, ale także do krewnych seniora.

Bransoletki życia w Kujawsko-Pomorskiem

Ruszył kompleksowy nowy program teleopieki domowej, który teraz obejmuje 3 tysiące niesamodzielnych seniorów w regionie. Pierwsi uczestnicy projektu na początku września 2021 otrzymali bransoletki życia. Przekazanie ich z rąk marszałka województwa odbyło się w Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

- Zdecydowaliśmy się na stworzenie stałego systemu tego rodzaju wsparcia, opartego o własne, działające 24 godziny na dobę centrum operacyjne. Takie rozwiązanie ma dodatkową zaletę w postaci możliwości rozszerzania oferty - zaznacza marszałek województwa, Piotr Całbecki.

W Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu dopowiadają: - Pierwszeństwo zarezerwowaliśmy dla osób o niskich dochodach, niepełnosprawnych fizycznie i intelektualnie, a także kombatantów i osób represjonowanych. Uzupełnieniem oferty będą pomoc sąsiedzka i wolontariat opiekuńczy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Marszałek calbecki wszystko co tworzy umieszcza w Toruniu. Reszta województwa to dla niego zero które nie ma znaczenia...
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski