Zobacz wideo: Bydgoscy i toruńscy policjanci ścigali uciekającego kierowcę

- Po kilku miesiącach wojny w końcu zaczęłam się do niej przyzwyczajać. Łatwiej mi stało robić zwykłe rzeczy niż na początku wojny, kiedy po prostu przerażało mnie robienie czegoś. Chociaż kiedy znów słyszę wybuchy, to wciąż wpadam w panikę i robi mi się źle – opowiada Kaciaryna, która mieszkała w Charkowie. Jej mąż jest na wojnie, a kobieta z dwójką dzieci teraz mieszka pod Truskawcem, w niewielkim miasteczku około Lwowa.
Brak światła
Brak światła stał się na Ukrainie codziennością. Każdy region kraju ma swój własny harmonogram wyłączania świateł, jak twierdzą Ukraińcy. Czasami wyłączają światła zgodnie z harmonogramem, ale są też wyłączenia awaryjne. Zasadniczo wyłączaj światło na cztery godziny i co najmniej dwa razy dziennie.
- Nauczyliśmy się żyć w warunkach wojny. Kiedy jest światło, staram się robić jak najwięcej: myć, odkurzać, myć włosy, ładować wszystkie telefony – mówi Anna, 37-letnia mieszkanka Kijowa.
Światła nadal są czasami wyłączane w dziewięciu regionach kraju. Takie wyłączenia energii elektrycznej, połączenia telefonicznego i wody są niezbędne dla zapewnienia równowagi systemu elektroenergetycznego w całym kraju.
Cztery miesiące bez ciepłej wody
Od 27 lipca mieszkańcy Zaporoża nie mają ciepłej wody. – Na początku było ciężko, ale potem szybko można się przyzwyczaić. Podgrzewanie wody w garnku przed każdym prysznicem stało się dla mnie codziennością – mówi 24-letnia studentka z Zaporoża.
Po kilka dni bez połączenia
Kolejnym istotnym problemem jest częsty brak połączenia telefonicznego w różnych regionach kraju. We wschodnich regionach, w miastach takich jak Dniepropietrowsk, Zaporoże, Charków, Chersoń, połączenia rwą się znacznie częściej niż w zachodniej części Ukrainy - w Lwowie, Iwano-Frankiwsku czy Chmielnickim.
Jak Ukraińcy przygotowywali się do zimy
Sezon grzewczy 2022-2023 będzie najzimniejszym w całej historii niepodległej Ukrainy. Ministerstwo wyjaśniło, że sezon grzewczy można rozpocząć nie później niż wtedy, gdy przez trzy dni średnia temperatura powietrza spadnie do +8°C. A temperatura powietrza w w lokalach mieszkalnych powinna wynosić +18°С.
Na pytanie „Czy jesteś gotowy/gotowa na zimę?” prawie wszyscy Ukraińcy odpowiadają „tak”.
– Ta zima będzie bardzo mroźna. Przygotowaliśmy już drewno opałowe, ciepłe ubrania i koce. Uważam, że jesteśmy gotowi – zapewnia Oksana, mieszkanka Winnicy.
Autorka pochodzi z Zaporoża, jest studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.