https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bogurodzica, Bogiem sławiena Maryja

Robert Koniec
W Kcyni można oglądać kopię najstarszego tekstu „Bogurodzicy” zapisanego prawdopodobnie w 1408 roku przez kcyńskiego wikarego, Macieja z Grochowa.

W Kcyni można oglądać kopię najstarszego tekstu „Bogurodzicy” zapisanego prawdopodobnie w 1408 roku przez kcyńskiego wikarego, Macieja z Grochowa.

<!** Image 2 align=right alt="Image 94945" sub="Kopia odsłonięta, teraz można ją oglądać do końca września w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kcyni Fot. Robert Koniec">To wydarzenie mieszkańcy Kcyni zawdzięczają Stowarzyszeniu Młodzi dla Gminy Kcynia, którego prezesem jest Tomasz Hałas.

- Pomysł narodził się pod koniec zeszłego roku. Chcieliśmy dotrzeć z kopią do szerszego grona osób. Pieniądze na zrealizowanie projektu dostaliśmy po wygraniu konkursu i otrzymaniu grantu ze starostwa nakielskiego na realizację zadań w zakresie kultury, sztuki oraz ochrony dóbr kultury i tradycji narodowej - mówi Tomasz Hałas.

Tekst „Bogurodzicy” do końca miesiąca będzie można oglądać w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kcyni.

<!** reklama>- Od początku pomysł Stowarzyszenia Młodzi dla Gminy Kcynia był wysoko oceniany przez Zarząd Powiatu. Na konkurs wpłynęło 10 projektów. O dofinansowaniu tego zadecydowała jego innowacyjność, odkrywczość i promowanie regionu przez tak ważne dzieło - zaznaczył Artur Michalak, członek komisji konkursowej.

Najstarszy zapis tekstu „Bogurodzicy” obejmujący dwie strofy i opatrzony nutami pochodzi z początku XV w. Około 1408 r. zapisany został na tylnej wyklejce zbioru kazań łacińskich skopiowanych przez wikarego z Kcyni - Macieja z Grochowa.

- Chciałbym zaznaczyć, że istnieje tylko prawdopodobieństwo, że tekst „Bogurodzicy” został spisany ręką wikarego z Kcyni - Macieja z Grochowa - dodał obecny na odsłonięciu wieloletni nauczyciel historii, doktor Alojzy Szudrowicz.

Kopię wykonała profesor Elżbieta Jabłońska z Zakładu Konserwacji Papieru i Skóry w UMK w Toruniu i jest to już drugie dzieło. Pierwsze znajduje się w Bibliotece Jagielońskiej w Krakowie.

- Okazuje się, że wśród sporego grona stowarzyszeń w naszej gminie jest kilka, które prężnie działają. Widać, że ci młodzi ludzie chcą mieć wpływ na to, co dzieje się w ich środowisku. Dla naszego miasta jest to wielkie historyczne wydarzenie - powiedział burmistrz Kcyni, Tomasz Szczepaniak.

Najstarsza pieśń

„Bogurodzica” to najdawniejsza ze znanych polskich pieśni religijnych i jednocześnie wybitne arcydzieło poezji średniowiecznej. Powstała prawdopodobnie w II połowie XIII wieku, na co zdają się wskazywać m.in. archaizmy językowe, nie spotykane w nieco późniejszych „Kazaniach świętokrzyskich”.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski