Mała salka przy ulicy Chodkiewicza. Instruktor w zasadniczy sposób wydaje polecenia, a zawodnicy okładają się po twarzach i kopią po udach.
<!** Image 2 align=right alt="Image 124536" sub="Treningi i pojedynki w mieszanych sztukach walki odbywają się w specjalnych klatkach. Na zdjęciu: zajęcia zawodników bydgoskiego PTS Gwardia. / Fot. Tomasz Szatkowski">Tu trenują zawodnicy uprawiający mieszane sztuki walki - MMA (z angielskiego Mixed Martial Arts)
- Mocniej uderzaj lewym sierpowym, broń tułowia, przejdź szybko do parteru - pokrzykuje ubrany w czarną koszulkę i spodnie od dresów Tomasz Krajewski, szkoleniowiec sekcji MMA przy Policyjnym Towarzystwie Sportowym Gwardia.
Panie nie są gorsze
Podczas zajęć widzimy nie tylko mężczyzn, ale również kobiety.
- Trzy z nich Asia, Hania i Gosia ćwiczą regularnie - mówi Krajewski. - Dla mnie to forma odreagowania. Początkowo uprawiałam aerobik - dopowiada Hanna Pieciun, informatyk z Komendy Policji w Bydgoszczy. - Zaczepiono mnie na ulicy i poszłam na kurs samoobrony, a teraz poprzez walkę stałam się pewniejsza siebie - wtrąciła się do rozmowy Joanna Słowińska, psycholog.
<!** reklama>Są przepisy i zasady
Starcia w klatce to przede wszystkim połączenie klasycznego boksu, kick-boxingu, judo, zapasów i jiu-jitsu. Zawodnicy na treningach walczą w rękawicach 14-uncjowych (1 uncja - 2,83 grama, bokserzy zawodowcy używają 8-uncjowych, amatorzy seniorzy 10-uncjowych), w kaskach, ochraniaczach na uzębienie, na piszczele i podbrzusza, natomiast na stawach skokowych mają założone napiętniki.
Czas potyczki w gronie amatorów - 2 rundy po 4 minuty, wśród profi - w zależności od podpisania kontraktu.
Kiedy odbywa się oficjalny pojedynek, co najmniej jeden arbiter punktuje. A ten znajdujący się - obok rywalizujących - w klatce tak jak w boksie lub kick-boxingu może udzielić napomnienia, ostrzeżenia, a także zdyskwalifikować któregoś z nieprzepisowo walczących zawodników.
- Ludzie myślą, że to zwyczajna uliczna bijatyka. Jednak tak nie jest. Tu też są przepisy i zasady gry - wyjaśnił szkoleniowiec PTS Gwardii, który wcześniej przez 10 lat uprawiał KRAV MAGĘ (izraelski system walki wręcz).
Bydgoszczanie w MMA po raz pierwszy w Polsce zaistnieli przeszło pół roku temu startując w turnieju w Barlinku. Obecnie mają już pierwsze osiągnięcia. W mistrzostwach Polski północnej amatorów srebrny medal zdobył w wadze powyżej 93 kg Arkadiusz Loks, a niedawno w Toruniu w krajowym czempionacie stanął na najniższym stopniu podium.
Fakty
- Amatorskie MMA (mieszane sztuki walki, z angielskiego Mixed Martial Arts):
- Wagi: do 65, 72, 77, 84, 93 i powyżej 93 kg.
- Czas walk: 2 rundy po 4 minuty z 1-minutową przerwą.
- Wygrane: przez poddanie, tko, decyzję sędziów, dyskwalifikację i nokaut.
- Zabrania się m.in.: uderzeń łokciami i kolanami w głowę, uderzeń głową w stójce i parterze, szczypania, gryzienia, atakowania oczu, uderzeń w genitalia, w tył głowy, krtań, kręgosłup, dźwigni na kręgosłup.
- W MMA nie ma kategorii wiekowych.