Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biznes na Gdańskiej to nie jest bajka. Dyskusja o reprezentacyjnej ulicy Bydgoszczy

Jarosław Więcławski
Jarosław Więcławski
Apel dotyczący księgarni wywołał szerszą dyskusję na temat tego, jakiej Gdańskiej chcieliby mieszkańcy Bydgoszczy.
Apel dotyczący księgarni wywołał szerszą dyskusję na temat tego, jakiej Gdańskiej chcieliby mieszkańcy Bydgoszczy. Tomasz Czachorowski
Od kilku dni trwa zbiórka podpisów pod apelem kierowanym do prezydenta Bydgoszczy o obniżenie kosztów najmu księgarni Toniebajka. Problemy właściciela wywołały szerszą dyskusję o tym, jaki charakter powinna mieć ulica Gdańska.

– Zwracamy się do Pana z prośbą o zmniejszenie o połowę kosztów najmu dla księgarni TONIEBAJKA. Ta księgarnia to miejsce specjalne. Miejsce, w którym zaczęła kiełkować wolna myśl, podczas gdy media były jeszcze spętane szkodliwym i toksycznym światopoglądem – czytamy w petycji.

Podkreślono w niej, że księgarnia zlokalizowana na rogu ul. Focha i Gdańskiej dzięki dowcipnym treściom z „potykaczy” jest znana w całej Polsce i nie może zniknąć za sprawą jednej błędnej decyzji bydgoskich włodarzy. Apel to odpowiedź na wpis właściciela księgarni z 15 stycznia. Pod petycją podpisało się dotychczas ponad 400 osób.

– Dostałem właśnie propozycję nowej umowy najmu lokalu, w którym działa księgarnia. ADM nie przychylił się do mojej, pozostał przy obecnych warunkach cenowych, jedynie napisano, że wysokość czynszu nie będzie w 2024 roku waloryzowana o wskaźnik inflacji podany przez GUS – napisał Piotr Kikta.

Obecna umowa kończy się 28 lutego, więc dodał, że ma mało czasu na podjęcie decyzji czy podpisać kolejną. – Może czas już przestać kopać się z koniem? Bo ten koń dawno oślepł, a wierzga jak oszalały – stwierdził. Zapytaliśmy bydgoski ratusz czy możliwe jest przychylenie się do wniosku z petycji.

– Miasto ma w swoich zasobach mniej niż 10% lokali użytkowych, które funkcjonują na terenie Bydgoszczy, w związku z czym stawki jakie na tym rynku obowiązują, w zdecydowanym stopniu kształtuje rynek oraz zasada popytu i podaży. W przypadku księgarni Toniebajka, z uwagi na wieloletnią współpracę, czynsz jest ustalany przy każdym przedłużeniu umowy w drodze indywidualnych negocjacji z ADM. Obecna stawka jest o ponad połowę niższa niż rynkowe czynsze w okolicznych lokalach – odpowiada Marta Stachowiak, rzeczniczka prasowa prezydenta Bydgoszczy.

W zasobach ADM znajduje się przeszło 890 lokali użytkowych zlokalizowanych na terenie całego miasta, z czego ok. 100 przy ul. Gdańskiej. Prowadzona jest w nich głownie działalność handlowa, usługowa i biurowa. Wpływ na cenę najmu mają m.in. położenie, stan techniczny, wyposażenie jak i charakter prowadzonej działalności.

– Atrakcyjne lokale w centrum miasta, jeżeli aktualnie są wolne, wynajmowane są w trybie przetargowym. Szczegółowe warunki umowy, rodzaj prowadzonej działalności, koszty utrzymania itp. zazwyczaj są indywidualnie omawiane z Klientem, a umowa zostaje zawierana na czas określony. Przy kontynuacji umów z długoletnimi, solidnymi najemcami dokonywana jest analiza warunków najmu przy jednoczesnej analizie stawki czynszu – tłumaczy nam Magdalena Marszałek, rzeczniczka ADM.

Nadmienić należy, że względem centrum jak i starówki rodzaj prowadzonej działalności dodatkowo regulują przepisy, które np. wykluczają powstanie w tych lokalizacjach sklepów z tanią odzieżą – dodaje.

Biznes na Gdańskiej to nie jest bajka

Co dziś mieszkaniec lub turysta może znaleźć na jednej z reprezentacyjnych miejskich ulic w Bydgoszczy? Na jej całej długości znajdują się trzy kościoły, siedziby siedmiu muzeów, Akademii Muzycznej, Polskiego Radia PiK, najstarszy zachowany hotel w mieście i wiele zabytkowych kamienic.

Choć widoki mogą robić wrażenie, o tym, że prowadzenie biznesu na ul. Gdańskiej nie jest łatwe mogą świadczyć losy choćby Bydgoskiego Centrum Finansowego, dawnego Centrum Handlowego „Drukarnia”. Kolejne pomysły na ożywienia miejsca nie przyniosły efektu. Dziś można tam zajrzeć do studia fitness czy okazjonalnie do organizowanych tam wystaw. Wiele więcej tam się nie dzieje.

Na ul. Gdańskiej do ul. Kamiennej swoje siedziby ma 9 banków i kilka innych instytucji finansowych. Podczas krótkiego spaceru udaje nam się naliczyć ponad 10 salonów optycznych, 7 sklepów z używaną odzieżą, 6 lombardów i 5 kantorów. Jest kilka cukierni, piekarni, sklepów mięsnych, alkoholowych, studiów urody czy salonów operatorów komórkowych.

Nie brakuje punktów odzieżowych i obuwniczych, a także aptek. Można tu odpocząć w kilku kawiarniach i restauracjach czy skorzystać z oferty fast foodów. Wśród sklepów spożywczych prym wiedzie Żabka, których od początku ul. Gdańskiej do ul. Kamiennej otwartych jest 8. W kilku witrynach widnieje informacja o lokalach do wynajęcia, więc być może krajobraz ul. Gdańskiej niebawem zostanie wzbogacony o kolejne charakterystyczne dziś punkty handlowe i usługowe.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera