MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bitwa na cztery kontrabasy

Redakcja
Polak, Irlandczyk, dwa bratanki, do sportu, do kufla i do muzyki, co potwierdza renoma grupy Carrantuohill, która wykonując muzykę z kraju Celtów, zdobyła uznanie i Polaków, i rodowitych Irlandczyków.

Polak, Irlandczyk, dwa bratanki, do sportu, do kufla i do muzyki, co potwierdza renoma grupy Carrantuohill, która wykonując muzykę z kraju Celtów, zdobyła uznanie i Polaków, i rodowitych Irlandczyków.

4 stycznia (godz. 19.00) w Filharmonii Pomorskiej grupie koncertującej od ponad 20 lat towarzyszyć będą zespół taneczny Reelandia oraz harfistka Anna Faber. <!** reklama>

Oba wymienione zespoły zasłynęły w Polsce niezwykłymi widowiskami: „Touch of Ireland” i „Dream of Ireland”.

Reelandia wyspecjalizowała się w, dosłownie, skakaniu nad sceną z nogami wyprostowanymi w kolanach, bo przecież to najbardziej charakterystyczny motyw irlandzkiej choreografii, na którą składają się: tradycyjne układy setowe, takie, jakie można zobaczyć w irlandzkich pubach, a także kobiece tańce, np. slip jig i słynny step irlandzki.

Grupa Carrantuohill istnieje od 1987 roku. Wykonuje zarówno tradycyjną muzykę celtycką rodem z Irlandii i Szkocji, ale także własne aranżacje, oparte na celtyckich korzeniach. Zespół wykorzystuje przy tym stylowe instrumentarium (skrzypce, uilleann pipes, bouzuki, cittern, bodhran, flety, tin whistles, akordeon, mandolina, gitara akustyczna), poszerzając brzmienie o instrumenty perkusyjne, klawiszowe oraz gitarę basową. Grupę tworzy sześciu muzyków (Adam Drewniok - gitara basowa; Zbigniew Seyda - buzuki, cytra, mandolina, gitara akustyczna; Dariusz Sojka - akordeon, uilleann pipes, flety, tin whistles, bodhrán; Maciej Paszek - skrzypce; Marek Sochacki - instrumenty perkusyjne i klawiszowe oraz Bogdan Wita - gitara akustyczna), którzy sceniczne szlify zdobywali pracując z wielomasłynnymi artystami zagranicznymi i polskimi (m.in. z Anną Marią Jopek, Pawłem Kukizem, Anitą Lipnicką, Kubą Badachem, Urszulą Dudziak, Wojciechem Karolakiem).

Wokalistów i tancerzy wesprze Anna Faber, harfistka, kompozytorka i wokalistka, założycielka własnej grupy muzycznej, znanej w Europie jako jedyny zespół z harfą - instrumentem wiodącym, po formacji słynnego Andreasa Vollenweidera.

Kolejną ciekawą propozycję przygotowała filharmonia na wieczór 9 stycznia. Kontrabas nieczęsto występuje w roli instrumentu solowego, a tego wieczora główne partie zagrają aż cztery kontrabasy! Gośćmi FP będą mistrzowie tego instrumentu. Jan Kotula ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Katowicach, gdzie obecnie prowadzi klasę kontrabasu. Grzegorz Wieczorek jest profesorem Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie kontrabasu, to także pierwszy kontrabasista Filharmonii im. A. Rubinsteina w Łodzi. Adam Bogacki jest laureatem wielu konkursów kontrabasowych, a także zdobywcą pierwszego wyróżnienia w konkursie im. V. Bucchiego w Rzymie (od 1993 roku I kontrabasista Polskiej Orkiestry Radiowej). Joanna Krempeć-Kaczor ukończyła Akademię Muzyczną w Bydgoszczy, w której obecnie pracuje na stanowisku adiunkta, jest również solistką Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej.

Capellą Bydgostiensis dyrygować będzie Jose Maria Florencio.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!