Bydgoski Festiwal Muzyczny 1 października zaprasza miłośników tańca irlandzkiego, a na wielki finał 3.10. proponuje, m.in., słynną IX Symfonię d-moll Ludwiga van Beethovena.
<!** Image 2 align=none alt="Image 157953" sub="Polscy muzycy z zespołu Carrantuohill grają z iście irlandzkim temperamentem">Dobiega końca kolejna odsłona BFM. I choć dwusetna rocznica urodzin Fryderyka Chopina i 150. - Ignacego Jana Paderewskiego uczyniła polskich kompozytorów głównymi bohaterami tegorocznego festiwalu, jego dobrą tradycją było zawsze niezamykanie się na różne epoki i style muzyczne.
<!** reklama>Stąd też 1.10. o godz. 19.00 w Filharmonii Pomorskiej obejrzymy widowisko pt. „Touch of Ireland”, przygotowane wspólnie przez zespół muzyczny Carrantuohill oraz formację taneczną Reelandia. Oba nasze, polskie! Pierwsza z wymienionych grup od dwóch dekad gra muzykę, w której czerpie z najlepszych wzorów irlandzkiej tradycji, co zachwyciło tamtejszego noblistę Seamusa Heaney’a: „Nieoczekiwanie poczułem się jak w domu podczas spotkania z zespołem Carrantuohill, polskimi muzykami grającymi irlandzkiego jiga i reela w takim stylu i z takim szelmostwem, że nawet Irlandczycy nie zrobiliby tego lepiej”. To dopiero rekomendacja... Podobną zapewniło formacji Reelandia pobieranie nauk u tancerzy ze słynnych w świecie zespołów Zielonej Wyspy - Riverdance i Fire of Dance. Będzie więc niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć, jak rodacy wykonują charakterystyczny step irlandzki przy wtórze, m.in., buzuki, cytry i uilleann pipes, czyli dud!
Po dawce muzyki etnicznej 3.10. czas na Grand Finale BFM. - Trudno o lepszy wybór niż kojarzona powszechnie dzięki „Odzie do radości” IX Symfonia d-moll Beethovena - zauważa Mariusz Talkowski z Filharmonii Pomorskiej, gdzie o godz. 19.00 rozpocznie się koncert. Rzeczywiście, utwór - nazywany też „Symfonią radości” - aczkolwiek od początku uznany za wybitny, pod strzechy trafił, gdy w 1986 r. wieńczącą go kantatę za swój hymn przyjęła Wspólnota Europejska (dziś UE). Dzieło Beethovena było przy tym pierwszą symfonią z partiami wokalnymi, wszak Friedrich von Schiller jest autorem tekstu wspom- nianej „Ody do radości”. Podczas finałowego koncertu BFM usłyszymy też Poloneza z opery „Eugeniusz Oniegin” Piotra Czajkowskiego oraz utwór „Fantazja polska”, skomponowany przez jednego z tytułowych bohaterów festiwalu - Ignacego Jana Paderewskiego. Rytmy mazura wirtuozowsko przechodzące w krakowiaka dają niebywałe pole do popisu dla fortepianu, za którym zasiądzie dobrze nam znana laureatka Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I.J. Paderewskiego z 2004 r. - utalentowana Ukrainka Mariya Kim. Gdy o wykonawcach mowa, Orkiestrę Symfoniczną FM poprowadzi maestro Tadeusz Wojciechowski, chór Opery Nova przygotował Henryk Wierzchoń, a solistkami będą Barbara Kubiak (sopran), często goszcząca na bydgoskiej scenie, i Anna Lubańska (alt). - Towarzyszące im męskie głosy to Reiner Goldberg (tenor z Berlina, który ma w swoim repertuarze właśnie IX Symfonię) oraz Raimund Nolte (bas, występujący, m.in., na deskach berlińskiej Komische Oper) - dopowiada Mariusz Talkowski, nie kryjąc, że oba koncerty cieszą się dużym zainteresowaniem i biletów zostało niewiele...